Kanser ilaçlarını sahte raporla alıp satıyorlardı

Kanser tedavisinde kullanılan yüksek fiyatlı ilaçlarla ilgili sahte rapor hazırlayarak, devleti zarara uğratan bir şebeke ortaya çıkarıldı.

Anadolu Ajansı 11.07.2009 - 11:33

Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri, bir istihbaratı değerlendirerek, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar için sahte doktor raporu düzenleyen bir şebeke tespit etti. Çalışmaların ardından Tekin G, Salih M. ve Bekir G. gözaltına alındı.

Bu kişilerin evlerinde yapılan aramalarda, çeşitli doktor ve hastanelere ait kaşe, mühür, belgeler ele geçirildi. Zanlıların Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) güvencesine sahip olmayan ve kanser tedavisi gören hastaları tespit edip, SGK'lı olan kişiler üzerinden sahte rapor düzenleyerek, aldıkları ilaçları bu kişilere sattıkları belirlendi.

Adlarına sahte rapor düzenlenen SGK'lı kişilerin gerçek kanser hastası oldukları saptandı. Her bir reçetesi 4-6 bin lira olan ilaçları sahte raporla alan zanlıların, devleti ne kadar zarara uğrattıklarının, yapılacak incelemelerden sonra ortaya çıkacağı bildirildi.

Emniyetteki sorguları tamamlanan zanlılar, ''Sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık'' yaptıkları iddiasıyla çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...