Zeytinburnu'nda şehrin silüetini bozduğu gerekçesiyle tepkilere neden olan 3 gökdelen hakkında yıkım kararı verildi.HABERE GİT

Konu, romanlarında yaptığı İstanbul tasvirleriyle büyük beğeni toplayan polisiye yazarı Ahmet Ümit'in konuğu olduğu NTV Gece Bülteni'nde ele alındı.

Mahkemenin kararının olumlu olduğunu söyleyen Ümit, şehrin silüetin bozulmasını 'cinayet' olarak niteledi, "Kanuni gelse hepsinin başını vurdururdu" dedi.

Ünlü yazar konuyla ilgili şunları kaydetti:

"Londra'daydım ben insanın içi sızlıyor. Onların tarihi kentleri nasıl koruduklarını binaları nasıl koruduklarını, bizim nasıl yok ettiğimizi görünce için sızlıyor. Bugün iyi bir haber vardı.

Çok doğru bir karar. Tebrik ediyorum bu kararı veren hakimleri, savcıları. Ancak eksik bir şey var. Şu anda yapılan Haliç Köprüsü'nün de yıkılması lazım. O da silüeti öldürecek, mahvedecek. Yıllardır dilimde tüy bitti, her çıktığım programda bunu anlattım. Bir sürü insan da anlattı.

Şimdi şahane bir şey oldu. Çok yerinde çok doğru bir karardır. Kanuni'nin yarattığı o muhteşem İstanbul silüetinin arkasında o lenduhalar, o iğrenç binalar yükseliyordu. Buna kimsenin hakkı yok.

Bunun adı cinayettir. Bana soruyorlar, 'Fatih Sultan Mehmet kalkıp gelse, Kanuni kalkıp gelse ne yapardı?' diye. Hepsinin başını vurdurur. Cinayettir bu. Para için bir şehrin silüetini ortadan kaldırıyorlar. Bu korkunç bir şey. Bu şehre ihanettir, başka bir anlamı yok. Bizim romanlarımız da bunları anlatmalı."