Kapadokya'ya 'balon hastanesi'

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da sıcak hava balonları, uçuşların güvenli yapılabilmesi için Türkiye'nin ilk "balon hastanesinde" kontrolden geçiriliyor.

Anadolu Ajansı 17.10.2015 - 14:30

Kapadokya'ya 'balon hastanesi'

Yılda yaklaşık 300 gün uçuş ile dünyanın önde gelen sıcak hava balonu kalkış bölgesi olan Kapadokya'da, güvenli uçuş yapılabilmesi için balonların bakım ve onarımı, yaklaşık 4 ay önce kurulan Kapadokya Balon Bakım Merkezi'nde yapılıyor.

Kapadokya Balon Bakım Merkezi İşletme Müdürü Nejat Öksüz, yaptığı açıklamada, işletmenin Sivil Havacılık talimatları doğrultusunda KOSGEB'in İşbirliği-Güç Birliği Destek Programı kapsamında 30 ay önce belirlenen periyodun sonunda kurulduğunu söyledi.

Öksüz, merkezin Türkiye'de tek olduğunu, uçuşların gerçekleştirildiği yerler arasında ise Kapadokya ile Pamukkale'nin bulunduğunu belirtti.

Bakımlar tek merkezde ve dünya standartlarında yapılıyor

İşletme bünyesinde alanında profesyonel ve dünya standartlarında eğitim almış 19 çalışanın olduğunu aktaran Öksüz, işletmenin, Türkiye'deki balonlara hizmet etmek üzere kurulduğunu anlattı.

Öksüz, tüm balonların bakım işlemlerini yıl boyunca yaptıklarına değinerek, "Burası esasında bir balon hastanesi, hem kayıtlarını tutuyoruz hem de ağrıyan yerlerini tedavi ediyoruz" dedi.

Balon bakım merkezinin Türkiye'de büyük bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Öksüz, tüm dokümantasyon ve bakımların kontrol altında tutulduğunu, böylece daha emniyetli ve bakımı yapılmış balonların uçuşu sağlanarak hem balonların arıza verme oranının düşürüldüğünü hem de uçuş ömürlerinin artırıldığını ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...