Kapanışı Özcan Alper yaptı

'Aradaki Mekan: Türkiye Sineması Panoraması' Özcan Alper’in son filmi 'Gelecek Uzun Sürer'in New York prömiyeri ile sona erdi. Retrospektif çerçevesinde Tatil Kitabı filmi gösterilen ve geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden genç yönetmeni Seyfi Teoman da anıldı.

15.05.2012 - 14:04

Kapanışı Özcan Alper yaptı

A.B.D.’de bugüne kadar gerçekleştirilen en geniş Türkiye sineması retrospektifi, Film Society of Lincoln Center’da Özcan Alper’in Gelecek Uzun Sürer filminin New York prömiyeri ile sona erdi. Gösterime katılan yönetmen, filmin sonunda seyircilerin sorularını cevapladı. Seyirciler Alper’i günümüz Türkiye’sinde Kürtlerin ve Ermenilerin yaşadıklarını anlatma cesaretini gösterdiği için tebrik ettiler. Özcan Alper de, ilk filmi Sonbahar’ın oldukça tartışmalı bir konuyu ele almasına rağmen Türkiye’de 150.000 kişi tarafından izlendiğini ve bunun vizyon rakamları genelde 35.000 civarında kalan sanat filmleri ile karşılaştırıldığında oldukça sıra dışı olduğunu söyledi.

“Aradaki Mekan: Türkiye Sineması Panoraması” programı The American Turkish Society (Amerikan Türk Cemiyeti-ATS)’ye bağlı Moon and Stars Project ve Film Society of Lincoln Center (Lincoln Center Film Cemiyeti) tarafından organize edildi. A.B.D.’de bugüne kadar gerçekleştirilen en geniş Türkiye sineması retrospektifi olarak 1950’lerden bugüne toplam 29 film gösterildi.

Kapanış gecesinde Moon and Stars Project Sanat & Kültür Direktörü Binnaz Saktanber şöyle konuştu: “On yılı aşkın bir süredir Moon and Stars Project Türkiye sinemasını daha geniş izleyici kitleleri ile buluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu programın da sizlere Türkiye’den filmleri daha çok takip etme ve gidip görme konusunda ilham vermesini umut ediyoruz.”

Lincoln Center Film Cemiyeti’nin Program Direktörü Richard Peña tarafından seçilen 29 film, Nuri Bilge Ceylan, Yılmaz Güney, Atıf Yılmaz ve Ömer Kavur gibi Türkiye’nin önde gelen yönetmenlerinin filmleri arasından seçilmişti.

On gün süren retrospektifin öne çıkan etkinlikleri arasında Raşit Çelikezer’in Can filminin New York prömiyeri ve hararetli tartışmaların geçtiği, yönetmenler Raşit Çelikezer, Ali Özgentürk ve Yeşim Ustaoğlu ile sinema yazarları Fatih Özgüven ve Zeynep Dadak’ın katıldığı “Aradaki Mekan: Türkiye’de Sinemanın Yörüngesi” başlıklı panel yer aldı.

Seyfi Teoman Anıldı
Retrospektif çerçevesinde Tatil Kitabı filmi gösterilen ve geçtiğimiz günlerde trajik bir trafik kazasında hayatını kaybeden genç yönetmeni Seyfi Teoman da programda anıldı. Lincoln Center Film Cemiyeti de filmin gösteriminden elde edilen geliri Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi tarafından oluşturan Mithat Alam Eğitim Fonu’na bağışladı.

Moon and Stars Project Sinema Programları Direktörü Ayça User şöyle konuştu: “Aradaki Mekan: Türkiye Sineması Panoraması” programı ilk kez Amerikalı izleyicilerin Türkiye sinemasının geçirdiği evrimi görmesini sağlaması açısından tarihi bir olay oldu. Retrospektif, dönüşmekte olan bir ülkenin güçlü ve zaman zaman da rahatsız edici yüzünü sundu. Moon and Stars Project, gelecek yılki New York Türk Filmleri Festivali’nin yanı sıra pek çok yeni program ve retrospektif hazırlamaktadır.”

“Aradaki Mekan: Türkiye Sineması Panoraması” programının ana sponsorluğunu Chobani ve şirketin vakfı Shepherd's Gift Foundation, diğer sponsorluklarını ise Koç Grubu'na bağlı Ramerica International ve The Marmara-Manhattan üstlendi. Diğer destekçileri arasında Ramerica Foundation, New York City Department of Cultural Affairs, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. New York Başkonsolosluğu bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...