Kapatmanın Diyarbakır'daki yansımaları

Kentteki genel hava sakin... DTP'liler 'siyasi bir karar' derken, sivil toplum örgütlerinden AKP'ye öneri var; sokakta da duygusallık ve protesto...

NTV Haber 11.12.2009 - 20:54

DTP'nin kapatılması Diyarbakır'da tepkiyle karşılandı. Ortak söylem, kararın hukuki olmaktan çok siyasi olduğu yönünde.


İldeki DTP yöneticileri, mahkemnin kararını öğrendikten hemen sonra il başkanlığında toplandılar ve durum değerlendirmesi yapıyorlar.

Başta Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir olmak üzere, izlenecek yol için iAnkara ile görüşmeler ve durum değerlendirmeleri yapılıyor.

DTP İl Basşkanlığı'nın önünde toplanan kalabalıktan sloganlar yükselirken, kapatma kararına tepki gösteriliyor. Yöneticiler ise, partililerin şidedete yönelmeden dağılması yönünde çaba sarf ediyor.

Kentteki sivil toplum örgütleri de, tıpkı partililer gibi kararın siyasi olduğu görüşünde ve tepkilerini 'Türk demokrasisi adına büyük bir ayıp' şeklinde dile getiriyorlar.

Ayrıca STK'ardan AKP'ye bir de öneri var; milletvekillikleri düşen Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk için, karar resmi gazetede yayımlanana kadar yasal düzenleme yapılması... Demokratik açılım vurgusu yapılırken, 'açılımın sağlıklı işlemesi isteniyorsa çözüm bulunmalı' deniyor.

DTP'nin 'sine-i millete döneriz' hamlesi ise, 'mücadeleye siyasi düzlemde devam' yanıtı veriliyor. Sokakta da duygusal bir hava hakim...

DTP hakkındaki kapatma davası sürecinde, Diyarbakır merkezli kurulan Barış ve Demokrasi Partisi'nin alternatif olmadığı, DTP'liler tarafından söylense de, Diyarbakır'da tersi bir davranış söz konusu.

Ayrıca, Demokratik Toplum Kongresi yarın Diyarbakır'da toplanacak. Eski DEP Milletvekili Hatip Dicle'nin sözcülüğnü yaptığı kongrede, geçmiş dönemde de DTP'ye yol haritaları ve raporlar sunulmuştu. Kapatma kararının ardından gözler bu kongrede olacak.

Genel hatlarıyla, DTP merkezinde sakin bir hava hakim, parti önünde toplanan kalabalık ise sloganlarla karara tepki gösteriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...