Kapıkule'de 17 kilometrelik kuyruk

Bulgaristan sınır kapısında gümrük işlemlerinin yürütüldüğü sistemdeki güncelleme nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı'nda 13, Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda 7 kilometre TIR kuyruğu oluştu.

Anadolu Ajansı 03.10.2015 - 16:10

Kapıkule'de 17 kilometrelik kuyruk

İhracat mallarını yurt dışındaki müşterilerine teslim etmek isteyen TIR'lar, Avrupa'ya çıkmak için Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarına yöneldi. 

Bulgaristan Kaptan Andreevo Sınır Kapısı'nın gümrük işlemlerinin yürütüldüğü sistemdeki güncelleme nedeniyle Kapıkule Gümrük Kapısı'nda 13, Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda ise 7 kilometre TIR kuyruğu oluştu.

"22 SAATTİR BEKLİYORUZ"

Türkiye'den Polonya'ya bakliyat götüren tır şoförü Revayet Avcıoğlu, yaptığı açıklamada, yaklaşık 22 saattir kuyrukta beklediğini söyledi.

Kuyrukta sıra beklerken çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını anlatan Avcıoğlu, "Hiç kimsenin bir şey söylediği yok. Uyku uyuyamadık. Suriyeliler TIR'a binmeye çalışıyor. Biraz uykuya daldığımızda TIR'ın dorsesine merdivenle çıkıyor, çadırı kesiyorlar ve içeri giriyorlar. Yetkililerin bu soruna çözüm bulmasını istiyoruz" diye konuştu.

Fevzi Karasalioğlu ise TIR kuyruğunun Bulgaristan sınırındaki sistemin çökmesinden kaynaklandığını belirtti.

Bulgaristan tarafından Türkiye'ye girişte bir sıkıntının olmadığını dile getiren Karasalioğlu, "İki ülke bir türlü bir çözüme kavuşturamadı bu durumu. Bazen Bulgar tarafından misilleme yapılıyor, bazen Türk tarafından. Ayrıca iki ülke arasında dozvola sorunu var. Bu mağduriyeti TIR şoförleri çekiyor. Biz cebimizdeki paraları eve götüremiyoruz. Sadece iki ülkeyi doyurmakla meşgulüz, başka bir şey yaptığımız yok" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...