Kaplan: Parti kapatmak demokrasiye zarar verir

BDP Milletvekili Kaplan, AİHM’in, HADEP kararını değerlendirirken, ''Türkiye'nin mahkum olmasından sevinç duymuyoruz ama partimizin ve partilerimizin kapatılması Türkiye demokrasisine çok zarar veriyor'' dedi.

Anadolu Ajansı 14.12.2010 - 17:24

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Meclis’te gazetecilerin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) kararına ilişkin sorularını yanıtladı. Kararın, düşünce ve örgütlenme özgürlüğünün ihlaline yönelik olduğunu belirten Kaplan, ''Mahkeme bu konuda çok net olarak ihlal kararı verirken, bunların bir organik bağın kanıtı olamayacağına da karar verdi. Bu anlamıyla baktığımız zaman DTP'nin kararını da belirleyecek bir karar oldu'' diye konuştu.

HADEP temsilcilerinin, yeniden yargılama talebinde bulunabileceklerini belirten Kaplan, ''Ancak şu anki Anayasa Mahkemesi, uyum yasası çıkmadığı için çalışamıyor, karar alamıyor. Bu nedenle Sayın Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un milletvekilliğine iadesi başvurusunu dahi yapamıyoruz'' dedi.

AİHM'nin, DTP'nin kapatılmasına ilişkin kararının çok kısa bir sürede çıkacağını düşündüğünü belirten Kaplan, ''Tüm bunlar gösteriyor ki darbe anayasası, siyasi partiler yasası ve kafalar değişmeden demokrasinin önünün açılması mümkün değildir'' ifadelerini kullandı.

Kaplan, ''Anayasa'yı değiştirmeyen Hükümet de Anayasa Mahkemesi yargıçları da bundan sorumlu. Keşke bir rücu mekanizması olsaydı da Anayasa Mahkemesi’nin verdiği iptal kararları, parti kapatma davalarının tazminatları yargıçlara rücu edilseydi bir daha böyle bir karar vermezlerdi. Türkiye'nin mahkum olmasından sevinç duymuyoruz ama partimizin ve partilerimizin kapatılması Türkiye demokrasisine çok zarar veriyor'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...