BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM Başkanlığı'na sunulan yeni "Demokratikleşme Paketi"ni değerlendirdi.

Hasip Kaplan, paketteki tek olumlu maddenin, özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin kaldırılması olduğunu ifade etti.

Gizli dinlemelere değinen Kaplan, hukuk dışı dinlemelerin yüzde 80'ninin "önleyici dinleme" adı altında yapıldığını ileri sürdü. Kaplan, tasarıda "önleyici dinlemelerin kaldırılacak" denilmediği sürece, bu dinlemelerin devam edeceğini savundu.

'BAKAN EFENDİLERİN KEYFİYLE...'
Soruşturma izinleri ile ilgili düzenlemeye de tepki gösteren Kaplan, "TİB Başkanı için Bakan izin verecek, kolluk için Bakan izin verecek, generaller için Milli Savunma Bakanlığı, MİT için Başbakan izin verecek... Bu demokrasi değil totaliter rejimdir. Seçilmişler istenildiği gibi tutuklanacak, ağır cezada yargılanacak ama atanmışlar Bakan efendilerin keyfiyle soruşturulabilecek" diye konuştu.

Uzun tutuklulukla ilgili konuya da değinen Kaplan, yalnızca uzun tutukluluğa değil uzun yargılamaya da sınır getirilmesi gerektiğine işaret etti.

İNTERNET DÜZENLEMESİ
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kaplan, TBMM Genel Kurulu'nda yasalaşan internetle ilgili düzenlemenin anımsatılması üzerine, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın ne kadar özgürlükçü olduğunu göreceğiz. Gelişmiş ülkelerin, dünyanın bu konudaki tepkileri de ortada. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bunu veto etmesi gerektiğini düşünüyorum. Veto etmezse Twitter'dan sileceğim ve kendisini takip etmeyeceğim" diye konuştu.

Kaplan ayrıca, BDP olarak kendilerinin de bir paket hazırladığını belirterek, "30 Mart'ta, halkımızla beraber, bu iktidarı paketleme paketini çıkarmış olacağız" dedi.