Kaplanlar için 1 milyon dolar

Leonardo Di Caprio, "Şimdi Kaplanları Kurtaralım" kampanası için Dünya Doğayı Koruma Vakfı’na (WWF) bir milyon dolar bağışta bulundu.

24.11.2010 - 12:27

Kaplanlar için 1 milyon dolar

Bundan 100 yüzyıl önce doğal hayatda yaşayan yaklaşık 100.000 tane kaplan vardı. Bugün sadece 3200 tane kaldı... Kaplan nüfusuna sahip 13 ülke, bu gidişe bir dur demek için daha önce benzeri görülmemiş bir zirvede bir araya geldi.

Bu arada Titanik" ve "Başlangıç" filmlerinin yıldızı 36 yaşındaki DiCaprio onlardan önce davrandı ve Şimdi Kaplanları Kurtaralım kampanyası için yıl boyunca birlikte çalıştığı Dünya Doğayı Koruma Vakfı’na (WWF) bir milyon dolar bağışta bulundu.

Ünlü aktörün yaptığı bağışın, avlanmaya karşı çabalar ve kaplanlar için çok gerekli olan ormanların korunması için harcanacağı kaydedildi. Di Caprio; "Kaplanlar vücutlarının çeşitli bölümleri için avlanıyor, yaşadıkları doğal ortamlar yok ediliyor... Eğer şimdi harekete geçmezsek bu hayvanlar önümüzdeki onyıl içinde yokolacaklar..." dedi...

Bu arada Rusya Başbakanı Vladimir Putin de, Leonardo DiCaprio’nun kaplanlar için yaptığı bağışı övgüyle karşıladı.

Kaplanların sayısının, 2022 yılına kadar iki katına çıkarılması planlanıyor..

Yasa dışı yollardan ticareti yapılan kaplan parçalarının incelenmesi sonucu, 2000-2010 yılları arasında 1.069 ila 1.220 kaplanın avlandığının anlaşıldı.

Kaplanların kürkleri, kemikleri, etleri, pençeleri, dişleri, cinsel organları ve vücutlarının diğer parçaları satılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...