NTV

Kaplumbağa hastanesi açıldı

NTV Haber

Türkiye

Mersin’de Deniz Kaplumbağaları Kurtarma, Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi hizmete girdi.

Mezitli İlçesi Davul Tepe 100'üncü Yıl Plajı'nda kurulan Deniz Kaplumbağaları Kurtarma, Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi'nde yaralı deniz kaplumbağaları ambulanslar getirilip, tedavi edildikten sonra yeniden doğaya bırakılacak.

Açık denizlerde köpek balıklarının saldırıları sonucu bacağı kopan başıboş köpekler tarafından yaralanan, hastalanan ya da ağır yaralı olarak kurtulan Caretta caretta ile Chelonia mydas yeşil deniz kaplumbağalarına merkezde protez bacak takılabilecek.

Üç veteriner hekim, iki de hemşirenin görev yaptığı hastanede yumurtalarını yuvaya bırakamayan kaplumbağaların tedavileri ve ameliyatla doğumları da gerçekleştiriliyor.

Son bir ayda 7 deniz kaplumbağası başından sert cisimle vurularak yaralandı. 2 deniz kaplumbağası da başı boş köpeklerin saldırıları sonucunda öldürüldü. Veteriner Hekim Ayşe Dürgen, “ Tüm Akdeniz ve yakın bölgelerden talep geldiği takdirde merkezimizde bu hayvanları tedaviye alabileceğiz. Türkiye’de ilki Muğla'nın Ortaca İlçesi'ne bağlı Dalyan Beldesi İztuzu sahilinde kurulan deniz kaplumbağaları rehabilitasyon merkezinin , ikincisi Mersin’de bulunuyor Mersin'in Mezitli İlçesi Davul Tepe 100'üncü Yıl Plajı'nda, valiliğin projesi ile hizmete giren hastanede 7 deniz kaplumbağası tedavi görüyor. Haziran ayı üreme mevsiminde, özellikle carettaların yumurtlamak için sahillere çıktığı dönemde balıkçı ağlarına takılmaları denize atılan poşetleri yutmaları bu canlıların ölümüne neden oluyor” dedi.