Kaptan June ve kaplumbağalar

Muğla'nın Ortaca ilçesinde deniz kaplumbağalarının (caretta caretta) yaralanmasını önlemek için tur teknelerinin pervane çevresine, özel dizayn edilen aparatlar takıldı.

21.06.2011 - 11:13

Kaptan June ve kaplumbağalar

Proje, Kaptan June Deniz Kaplumbağaları Koruma Vakfı ile Deniz Kaplumbağası Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezince (DEKAMER) hazırlandı.

Kaptan June Deniz Kaplumbağaları Koruma Vakfı kurucusu June Haimhoff, gazetecilere yaptığı açıklamada, deniz kaplumbağalarının en fazla teknelerdeki pervaneler nedeniyle yaralandıklarını söyledi.

İztuzu'nda bu nedenle yaralanan iki caretta carettanın tedavisinin sürdüğünü belirten Haimhoff, ''Amacımız çevreyi, Dalyan'ı ve caretta carettaları korumak. Dalyan kanallarında çalışan yaklaşık 500 tekne var. Uzun araştırmalar sonunda hayata geçirdiğimiz projemize, uluslararası turizm şirketi TUI maddi destek sağladı. Kaptanlarla da görüştük olumlu yanıt verdiler. İlk montajlar yapıldı, başarı sağlanırsa devamını yapacağız'' dedi.

Dalyan Tekne Kooperatifi Başkanı Atilla Gültekin ise çalışmayı kooperatif olarak desteklediklerini ifade ederek, ''Doğayı ve çevreyi korumak hepimizin görevi. Binlerce mil kat ederek her yıl Dalyan ve İztuzu'na gelen caretta carettaları korumak bizim görevimiz. İstemeden de olsa bu canlıların kollarını, bacaklarını pervanelerimizle kesmek bizleri üzer. Deneme amaçlı olarak 4 teknemize takılan bu aparatlar istediğimiz sonucu verirse tüm teknelerimize bu uygulamayı yapacağız'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...