NTV

Kapuz Plajı'na kanalizasyon karıştı

Türkiye

Zonguldak'ta, kentin en gözde plajlarından Kapuz Plajı'nın yanı başında denize arıtılmadan boşaltılan kanalizasyon suyu, kirliliğe yol açtı. Hafta sonu atık suyla kaplanan bölgeden bir kaç yüz metre ileride denize giren halk, duruma tepki gösterdi.

Zonguldak'ta deniz sezonu açıldı. Halk, sıcak hava ile birlikte plajlara akın etti. Yöre halkının en çok tercih ettiği plajlardan Kapuz Plajı'nda ise kanalizasyon sıkıntısı yaşandı. Bölgedeki Yeşil Mahalle ve Kapuz Semti'nin tamamı, Bağlık ve Tepebaşı Mahalleleri'nin bir bölümünün atık suları, Zonguldak Belediyesi'ne ait plaja yaklaşık 300 metre uzaklıktaki noktadan kanalizasyon boruları aracılığıyla denize arıtılmadan boşaltılınca kirlilik oluştu. Çevreye lağım kokusu yayılırken, suyun renginin de değişmesine neden olan atık su, plajda denize girerek serinleme çalışan halkın tepkisini çekti. Vatandaşlar, diğer plajlarda da benzer sorunlar yaşandığı için lağım kokusu ve kirliliği hissetmelerine rağmen denize girdiklerini söyledi.

Plajda denize giren bir kadın, suyun yüzeyinde kanalizasyon pisliğinin görülebildiğini belirterek, "Koku yola kadar geliyor. Sağlık açısından sıkıntılı. Benim ayağım enfeksiyon kaptı mesela. Yine de insanlar gayet memnun. Kimse şikayetçi değil. Çünkü sadece burası değil, diğer plajlarda da aynı durum var. Çok fazla alternatif olmadığı için mecbur kalıyoruz, giriyoruz. Belediyenin buna bir çözüm bulmasını istiyoruz" dedi.

Atık suyun boşaltıldığı yerin yakınında evi bulunan bir kadın ise "Her taraftan borularla bağladılar, buradan akıtıyorlar denize. Sürekli böyle. Kış boyunca aktı. Koku içinde yaşıyoruz. Yapılacak diye bekliyoruz" diye konuştu.

Kapuz Plajı Arıtma Tesisi sorumlusu Kemal Karadağ, yaz aylarında arıtma tesisini çalıştırdıklarını, atık suların tesiste arıtılıp derin deşarj yöntemiyle 300 metre açıkta denize boşaltıldığını söyledi. Tesisin uzun süredir çalışmaması nedeniyle borularda tıkanma meydana geldiğini anlatan Kemal Karadağ, şöyle dedi:

"Dalgıçlar boruların tıkandığı bölgeyi belirledi. Kum dolmuş içine. Kumu atabilmek için tazyikli su veya hava kullanacağız. Bir kaç gün içinde sorun çözülür diye tahmin ediyoruz. Fakat şu anda plaja gelen atık su da yok. Yani plaja bir zararı yok. Döküldüğü noktada görülüyor sadece. Görüntü çirkinliği veriyor, o da doğru. Atık suyu oraya vermezsem, o zaman arıtma tesisine gelir ve burası taşar. Bu plajın değerini herkes bilmeli. Biz halkımızın her zaman temiz denize girmesi için uğraşıyoruz."

Öte yandan Zonguldak Belediyesi'nin, 'Atıksu Arıtma ve Kanalizasyon' projesinde sona gelindiği belirtildi. Bu yıl içinde tamamlanması planlanan proje kapsamında inşa edilen arıtma tesisinde, kentin tüm kanalizasyon atıklarının toplanıp arıtılacağı, ardında da derin deşarj yöntemiyle 650 metre açıkta denize boşaltılacağı bildirildi.