İstanbul'da kar yağışı dün akşam kentin yüksek ilçelerinde başladı, gece saatlerinde tipi şeklinde devam etti. Şiddetli poyrazla birlikte süren kar yağışı, sabaha karşı İstanbul geneline yayıldı. Avrupa yakasında Taksim, Bakırköy, Büyükçekmece ve Bağcılar'da etkisini hissettiren kar yağışı Anadolu yakasında ise Sancaktepe, Sultanbeyli, Pendik, Kartal ve Çekmeköy'de yoğunlaştı.

İlişkili Haberler


Sabah işlerine giden vatandaşlar kar nedeniyle yürümekte güçlük çekti. Kar yağışı gün içinde aralıklarla sürerken, poyraz fırtınasının hızı 60 kilometreyi buldu.

İstanbul'da kar yağışının şiddetinde bu gece saatlerinden itibaren ve yarın artış olacak. Yarın ki kar daha yoğun, yerde örtü bırakabilecek. Poyrazın yerini yarın kuvvetli karayel alacak. Fırtınayla birlikte sıcaklık -5 derece hissedilecek.

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'nin (İDO) bazı dış hat seferleri iptal edildi. Ayrıca boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi'nde seyreden 41 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker, saatteki hızı zaman zaman 80 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle yollarına devam edemeyince rotalarını Şarköy sahillerine çevirerek demir attılar. Yer yer 3 metreyi aşan dalgalar nedeniyle gemilerde bulunan personel karaya çıkamadı.

İZMİR'E KAR YAĞDI
İzmirliler güne tipi ve kar yağışı sürpriziyle uyandı.

İzmir, gece saatleri...
İzmir, gece saatleri...

Havanın soğumasıyla birlikte sabah 05.00 sularından itibaren Bornova'nın yüksek kesimlerinde kar başladı.

Kar yağışı daha çok İzmir- Manisa arasında etkili olurken Bornova İlçesi’nin 580 rakımlı Sabuncubeli Mevkisi’nde ve bu bölgeye yakın yerleşim yerleri olan Çiçekliköy ve Beşok Köyü ile Evka- 4 Semti’nde kar yağdı.

Bornova'yla birlikte Karşıyaka, Buca ve Narlıdere ilçeleri de beyaza büründü.

İzmir'in kent merkezinde gece saatlerinde sulu kar yağdı. Yüksek kesimlerde kar yağışı halen sürüyor. Karayolları ekipleri, gece saatlerinde İzmir-Manisa yolunda tuzlama ve küreme çalışması yaptı.

Bu arada hızı 100 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle kentte birçok çatı uçtu, sahilde dalgalar 2,5 metre yükseğe çıktı.

ANKARA'DA ÖĞRENCİLERİN ZOR ANLARI
Başkent Ankara'da kar yağışı gece boyunca etkili oldu, günün aydınlanmasıyla beraber kentin her tarafının beyaza büründüğü görüldü. Kar yağışı yarın da etkisini sürdürecek, perşembe günü hafifleyecek.

Gece boyunca süren kar ulaşımda aksamalara neden oldu. Sabah saatlerinde artan trafikle birlikte Keçiören, Dikmen, Çankaya, Oran, Batıkent, Yenimahalle ve Etimesgut ile kentin yüksek kesimlerinde sürücüler zor anlar yaşadı.

Çok sayıda maddi hasarlı trafik kazasının meydana geldiği Konya ve Eskişehir yolunda oluşan kuyruklar nedeniyle sürücüler uzun süre beklemek zorunda kaldı.

Kent genelinde çok sayıda trafik kazası meydana gelirken, ara sokaklardaki yollar kar nedeniyle ulaşıma kapanırken, özel otomobilleri yerine toplu ulaşım araçlarına yönelen vatandaşlar belediye ve halk otobüsleri ile metro ve Ankaray'da yoğunluk yaşanmasına neden oldu.

Başkent'te okul servis araçlarının bazı semtlere normal saatinden 1 saat gecikmeli gelmesi öğrenci-veli ve okul yönetiminde sıkıntıya yol açtı. En çok problem Çankaya-Yıldız, Dikmen-Sokullu, İncek-Elvankent, Keçiören-Senatoryum, Akdere semtlerinde yaşandı.

KARABÜK'ÜN KEMİKLİ RAMPALARI ULAŞIMA KAPANDI
Karabük'ün Eskipazar ilçesindeki Kemikli rampaları mevkisinde yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşım sağlanamıyor.

Ekiplerin yaklaşık 5 kilometrelik alanda yol açma, kar temizleme ve tuzlama çalışmaları sürüyor.

BOLU BEYAZA BÜRÜNDÜ
Bolu'da dün başlayan kar yağışı sonucu kent merkezi tamamen bembeyaz oldu. Kar kalınlığı 5 santimetreye ulaşırken, Bolulular yollarda yürürken zorlandı.

yarın da yine her yerde kar var, karadeniz, marmara, ege boyunca deniz ulaşımını aksatacak boyutta fırtına olacak... tipi ve kuvvetli kar, iç anadoludan, doğu marmaraya,,kara ulaşımını aksatabilir. kıbrıs-doğu akdeniz arasında şiddetli yağmur var. hissedilen sıcaklık fırtına sebebiyle batı ve iç kesimlerde -1 ila -10 dereceye kadar iniyor. doğu'da hava daha ılık.