Kar ulaşımı felç etti

Yurt genelinde görülen kar yağışı hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Doğu'da yüzlerce yol kapandı. Muş-Kulp karayolunda çığ düşmesi sonucu mahsur kalan vatandaşlara 24 saat aradan sonra ulaşıldı.

18.02.2012 - 11:33

Kar ulaşımı felç etti

Kozma Dağı mevkiine çığ düşmesi sonucu, Muş-Kulp karayolları dün gece trafiğe kapandı.


Ekipler, yolun kapanması nedeniyle mahsur kalan vatandaşlara ancak 24 saatlik bir aranın ardından ulaşabildi.

Muş-Kulp karayolunda çığ düşmesi sonucu geceden bu yana 5 minibüs, 2 yolcu otobüsü ve çok sayıda araçta mahsur kalan vatandaşlar, akşam saatlerine kadar süren çalışmalar sonucunda kurtarıldı.

Karayolları 11. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu "24 saattir uyumadan çalışıyoruz" dedi.

Kozma Dağı mevkisinde dün öğle saatlerinde çığ düşmesi nedeniyle mahsur kalan vatandaşların ihbarı üzerine Karayolları 113. Şube Şefliği ekipleri yol açma çalışmalarına başlamıştı.

Tipi dolayısıyla görüş mesafesinin 1 metreye kadar düştüğü bölgede, çalışmaların güçlükle ilerlemesi nedeniyle Bitlis'in Tatvan ilçesinden takviye ekip istendi. Karayolları ekiplerinin yanı sıra İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü, 112 Acil Servis, Kızılay Afet Öncü ekibi ve İl Özel İdaresi ekiplerinin seferber olduğu kurtarma çalışmaları bugün akşam saatlerine kadar sürdü.

Kozma Dağı mevkisindeki vatandaşlara ulaşan ekipler, daha sonra Muş-Diyarbakır il sınırında mahsur kalanları kurtarmak için seferber oldu. Yaklaşık 24 saatlik çalışmanın ardından çok sayıda vatandaş kurtarıldı.

Soğuktan etkilenen vatandaşlar, bölgeye sevk edilen ambulanslarla ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra Muş Devlet Hastanesine kaldırıldı.

HIZLI TREN SEFERLERİ İPTAL
Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında devam eden yoğun tipi ve fırtına nedeniyle YHT seferlerine ara verildiği bildirildi.

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Ankara-Konya YHT hattının bazı bölümlerinde yoğun tipi ve fırtınanın etkili olduğu belirtilerek, şu bilgiler verildi:

''Bazı yerlerde 3 metreye varan kar birikintileri nedeniyle Ankara-Konya YHT seferlerinin bir kısmına geçici olarak ara verildi. YHT setleri önünden giden kılavuz araçların Polatlı-Bozdağ arasına yönelik verdiği raporlar doğrultusunda, sefer emniyetini riske etmemek için Ankara-Konya arasında sefer yapmakta olan saat 21.15'teki YHT servisi Ankara'ya güvenli şekilde geri getirildi. Ankara Garına geri getirilen yolcuların tren dışı olumsuz doğa koşullarından etkilenmemesi için azami özen gösteriliyor.''

Hatta yol açma çalışmalarının halen devam ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, olumsuzluktan Ankara-Eskişehir YHT seferlerinin ise etkilenmediği bildirildi.

YÜZLERCE KÖY YOLU KAPANDI
Doğu Anadolu Bölgesi'nde ise etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 1046 köy yolu ulaşıma kapandı.

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Sibirya yüksek basınç sisteminin etkisi altında bulunan Doğu Anadolu Bölgesinde kar yağışı aralıklarla etkisini sürdürüyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı Kars ve Bayburt'ta eksi 6, Erzurum ve Ardahan'da eksi 5, Ağrı'da eksi 4, Iğdır'da eksi 3 ve Erzincan'da eksi 2 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının Ardahan ve Ağrı'da 1, Erzurum ve Kars'ta 2, Bayburt'ta 3, Erzincan ve Iğdır'da 4 derece olması bekleniyor.

Kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum'da 810, Ağrı'da 210, Ardahan'da 21 ve Iğdır'da 5 olmak üzere toplam 1046 köyle ulaşım sağlanamıyor.

Erzurum-Çat-Bingöl, Erzurum-Çat-Konaklı Kayak Merkezi, Aşkale-Kop-Bayburt, İkizdere-İspir ve Akşar-Gaziler-Karaurgan karayolları kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı. 

Erzurum'da yolda mahsur kalan aralarında yolcu otobüslerinin de bulunduğu 35 araçla 161 yolcu, karla mücadele ekiplerince kurtarıldı.

Yolu ulaşıma kapalı olan köylerden 2 hasta da karla mücadele ve sağlık ekiplerince hastaneye ulaştırıldı.

AFYON'DAKİ ARAÇLAR KURTARILDI
Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle kapanan Afyonkarahisar-Ankara karayolunda mahsur kalan araçlar, tek taraflı ulaşıma açılan yoldan tahliye ediliyor.

Afyonkarahisar-Ankara karayolunda halen araç trafiğine izin verilmezken, Gebeceler kavşağı, İscehisar ve Bayat ilçeleri ve Gömü beldesinde de trafik ekipleri, araçların geçişine müsaade etmiyor.

Ekiplerin çalışması sonucu, Afyonkarahisar-Ankara karayolu tek taraflı ulaşıma açıldı. Mahsur kalan araçlar, bu yoldan tahliye ediliyor.

ELAZIĞ-DİYARBAKIR YOLU AÇILDI
Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle kapanan Elazığ-Diyarbakır karayolu ulaşıma açıldı.

Elazığ'ın Maden ilçesine 20 kilometre mesafedeki Karataş mevkisinde etkisini artıran kar yağışı nedeniyle dün kapanan Elazığ-Diyarbakır karayolu, gece saatlerinde yağışın şiddetini azaltması ve ekiplerin çalışması sonucu yeniden ulaşıma açıldı.

İlk etapta kontrollü geçişlere izin verilen yolda, ulaşım sabah saatlerinde normal seyrine döndü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...