Kar yaylada yakaladı

Özellikle Karadeniz’de etkili olan kar yağışı, birçok kişiyi yaylalarda hazırlıksız yakalandı. Ekipler mahsur kalanları kurtarmaya çalışıyor.

28.09.2009 - 12:08

Kar yaylada yakaladı

Gümüşhane’de etkili olan kar yağışı nedeniyle bazı bölgelerde kar kalınlığı yer yer 10 santimetreye, yüksek kesimlerde ise 30 santimetreye kadar ulaştı.

Kürtün ve Torul ilçelerine bağlı 60'a yakın köy yolu ulaşıma kapanırken; Kürtün’ün Elmalı köyünün Çatak Yaylası ile Günyüzü köyünün Sarıtaş Yaylası'nda birçok kişi mahsur kaldı.

Bu arada, Gümüşhane-Tirebolu karayolunda ulaşım kar yağışı ve yola taş düşmesi nedeniyle kontrollü olarak sağlanıyor.

OKUL TAHLİYE EDİLDİ
Kürtün’e bağlı Günyüzü köyünde yağışın etkisiyle heyelan meydana geldi.

Harşit Çayı dere yatağını kapatması sonucu oluşan göl nedeniyle Üçtaş İlköğretim Okulu boşaltıldı.

OVİT DAĞI BEMBEYAZ
Rize-Erzurum karayolunun İkizdere-İspir arasında bulunan 2 bin 600 rakımlı Ovit Dağı'nda, bir süredir etkili olan soğuk hava nedeniyle birkaç günden bu yana kar yağışı etkili oluyor.

Kar kalınlığının bazı yerlerde 10-15 santimetreye ulaştığı, ancak Karayolları ekiplerinin yaptığı çalışma sonucunda yolun ulaşıma açık olduğu belirtildi.

Yetkililer, Ovit Dağı yolunda yer yer buzlanma oluştuğu, bu nedenle yoldan geçişin kontrollü olarak sağlandığını, yoldan geçecek sürücülerin araçlarına zincir takmaları gerektiğini kaydettiler.

Kar yağışı nedeniyle Güneysu ilçesine bağlı Handüzü, İkizdere ilçesine bağlı Çağrankaya, Çamlıhemşin ilçesine bağlı Kito yaylaları ile bazı dağ köylerinin yolları ulaşıma kapandı.

MAÇKA'DA 50 KİŞİ MAHSUR
Trabzon'da gece saatlerinde başlayan ve aralıklarla süren kar yağışı özellikle yayla yollarını olumsuz etkiledi.

Kar yağışından dolayı Hayrat ve Şalpazarı ilçeleri başta olmak üzere yüksek kesimlerdeki ilçelerde toplam 25 köyün yolu ulaşıma kapandı.

Öte yandan, Maçka ilçesine bağlı Üçgedik Yaylası'nda yaklaşık 20 evde 50 kişinin dışarıya çıkamadığı belirtildi.

SUŞEHRİ'NİN YAYLALARI DA KAR ALTINDA
Sivas'ın Suşehri ilçesine bağlı Yukarıakören köyüne ait Kösedağ eteklerinde bulunan Mahmutoğlu Yaylası'nda da dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle 21 kişi ve 50 büyükbaş hayvan yaylada mahsur kaldı.

Ekiplerin yolu açmasının ardından yaylada kalanlar köylerine doğru yola çıktı.

Bu arada, ilçe yakınında bulunan tepelerin de kar yağışı nedeniyle beyaza büründüğü görüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...