Süper yoğun bir kara deliğe sahip en uzak galaksi tespit edildi. Galaksinin evrenin oluşumundan sonraki erken dönemlerde oluştuğu sanılıyor.

Royal Astronomy Society’nin bu ayki bülteninde ayrıntıları yayımlanacak olan bulgulara göre Samanyolu kadar büyük olan galaksi 12.8 milyar ışık yıl uzakta ve güneşimizin yaklaşık bir milyar katı yoğunlukta dev bir kara deliğe ev sahipliği yapıyor.

Evrenin 13.7 milyar yaşında olduğu ve galaksinin ışığının Dünya’ya yeni ulaştığı düşünüldüğünde, galaksinin evrenin oluşumundan kısa süre sonra doğduğu tahmin ediliyor.

Elde ettikleri bulguları şaşırtıcı bulan araştırmacılar evrenin bugünkü yaşının henüz sadece 16’da birini tamamladığı bir zamanda böylesi dev bir galaksinin mevcut olmasını açıklamaya çalışıyor. Araştırma ekibinin üyelerinden, Hawaii Üniversitesi öğretim görevlisi Tomotsugu Goto, galaksinin ve barındırdığı süperyoğun kara deliğin çok hızlı şekilde oluşmuş olması gerektiği kanısında.

Son keşife kadar bilinen en uzak galaksi 12.5 milyar ışık yılı mesafedeydi ve 2005 yılında tespit edilmişti. Bilinen en uzak kara delikse 2007’de tespit edilmişti ve galaksimize uzaklığı 13 milyar ışık yılı olarak hesaplanmıştı.