Kara kış geldi, kar kapıda

Soğuk hava dalgası çarşamba günü geliyor, tüm yurtta kar yağışı görülecek. İstanbul’a yılın ilk karının yağması bekleniyor, hava sıcaklığı 3 dereceye kadar düşecek.

Haberler 24.12.2008 - 11:14

Kara kış geldi, kar kapıda

Türkiye kara kışı yaşamaya başlıyor. Yağışlar ülke genelinde devam ederken çarşamba günü Romanya üzerinden çok daha soğuk havayla birlikte batıdan doğuya birçok kentte kar yağışı bekleniyor.

Yağışlar halen soğuk hava ile birlikte ülkenin batısında yağmur, Sivas ve Doğu kesimlerde ise kar şeklinde devam ediyor. Bugün ve yarın Akdeniz’de kuvvetli yağmur görüleceğinden uzmanlar su baskınlarına karşı uyarıyor. Çarşamba günü Balkanlardan çok daha soğuk hava gelecek. Kocaeli, Bursa, Bolu, Kastamonu, Ankara, İç ve Doğu Anadolu boyunca kar yağışı var.

İstanbul’a karla karışık yağmur yağacak, uzmanlar henüz netleşmese de kente yılın ilk karının yağma olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor. İstanbul’un yüksek kesimleri Sarıyer, Çamlıca ve Samandıra’da kar yağışı görülecek.

Hava sistemi hızlı hareket edecek, perşembe günü kar yağışları hafifliyor, ardından buzlanma ve don oluşacak. Soğuk hava perşembe günü Akdeniz bölgesini de etkileyecek.

Çarşamba günü sıcaklık İstanbul’da 3, Ankara’da 0, İzmir’de 7, Bolu’da 1 dereceye inecek. Perşembe günü Antalya’da da 10 dereceyi düşecek. Soğukların ülkede yeni yıla kadar kalması bekleniyor.

Başta Uludağ olmak üzere kayak merkezlerine yağacak kar ile birlikte yılbaşı öncesi kar kalınlığı artacak. Uludağ’da 3 gün önce başlayan ve aralıklarla devam eden yağışın ardından kar kalınlığı 35 santimetreyi buldu. Hava sıcaklığının eksi 5 derece olarak ölçüldüğü Uludağ’da, 24 Aralık Çarşamba gününe kadar aralıklarla kar yağışı bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...