Karaburun'un Saip ve Ambarseki köyleri açıklarında kurulmak istenen balık çiftliğini protesto eden Karaburunlular, ÇED toplantısının yapılacağı salonda eylem yaparak toplantıyı engelledi.

Toplantı için Valilikten gelen yetkililer ve şirket yetkilileri, ‘can güvenliklerinin olmadığı’ gerekçesiyle Kaymakamlık binasına gitti.

Söz konusu tesis Karaburun yarımadasını kıskaca alacak bir girişim olarak gören yöre halkı, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının ellerinden alınmasını kabul etmediklerini ifade etti.

Mevcut balık çiftliklerinin sahillerin yakınına kurulmasına ve yönetmeliklerde yer alan, “Kıyıya 1.1 deniz mili açıkta kurulur” hükmünün yok sayılmasına tepkili olan Karaburunlular, yeni bir balık çiftliğini kesin olarak istemediklerini belirtti.

YASA: BÜYÜK ÇEVRE SORUNLARINA YOL AÇAR
NTV yayınına katılan Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, “Karaburun, Mordoğan, Foça hattında balık çiftliği kurulmasını istemiyoruz. Balık çiftliği büyük çevre sorunlarına yol açacak niteliktedir. Ankara'da oturan bazı arkadaşlarımız, buraya balık çiftliği kurulması yönünde bir yol izlemek istiyorlar ama yanlış düşünüyorlar” şeklinde konuştu.