"Karacalara kıymayın"

Giresun Çevre ve Orman Müdürü Ali Hıdır, kış aylarında yiyecek bulmak için doğal yaşam alanlarından uzaklaşarak sahil kesimine kadar inen karacaların korunması  için herkesin çaba harcamasını istiyor. Kuşadası'ndaki çevreciler kaçak avcılara öfkeli. Antalya'da kaçak avlanma nedeniyle göçmen kuş popülasyonu azalıyor.

Haberler 22.12.2008 - 13:42

"Karacalara kıymayın"

Hıdır, bir süre önce Görele ilçesinde kaçak olarak avlanan ve karaca vuran bir kişinin jandarma ekiplerince yakalandığını anımsatarak, ''Yapılan araştırmada bu kişi daha önce de karaca avladığı belirlenmiştir. Bu kişiye avladığı karaca başına 3 bin 750 YTL para cezası uygulanmıştır. Bunun yanı sıra bu kişiye idari ve adli para cezası da uygulanacaktır'' dedi.


Koruma altına alınan karacaların avlanmasının yasak olduğunu vurgulayan Hıdır, ''kış aylarında yiyecek bulmak için doğal yaşam alanlarından uzaklaşarak sahil kesime kadar inen karacaların korunması konusunda herkes üzerine düşen görevi hassasiyetle yerine getirmelidir'' diye konuştu.

''ELİNE TÜFEĞİ ALAN HERKES AVCI DEĞİLDİR''


Karaca popülasyonunda, yörede son 10 yılda büyük artış sağlandığını belirten Hıdır, şunları söyledi:

''Buna şüphesiz yaban hayatın korunması konusunda bilinçlenen vatandaşlar
ile bilinçli avlanan avcıların büyük katkısı var. Ancak, ne yazık ki tüm denetim
ve kontrollerimize rağmen her dönem yörede kaçak karaca avlanmaktadır. Bundan
büyük üzüntü duymaktayız. Bunları avlayanların avcı olmadığını biliyoruz. Çünkü
eline tüfeği alan her kişi avcı değildir. Avcı, kanuna uyan ve ayrıca hobisini
gerçekleştirdiği yaban hayatını koruyan kişidir. Vatandaşlarımızdan, ister karaca
olsun ister diğer yaban hayvanları olsun kaçak avlananları ihbar etmelerini
istiyoruz.''

''100'Ü AŞKIN KARACA KÖPEKLERİN SALDIRISINDA YARALANDI

Yörede karacaların doğal yaşam alanının 800 ile 2 bin rakımları arasındaki fındık tarım alanı ve orman örtüsü sınırı olduğunu ifade eden Hıdır, şöyle devam etti:

''Doğal yaşam alanları karla kaplandığı için buradan uzaklaşarak orta ve sahil kesimlerdeki tarım alanlarına giren karacalar, köpeklerin de saldırısına uğramaktadır. Son iki yılda köpeklerin saldırısına uğrayan ve kaçarken yaralanan 100'ü aşkın karacayı tedavi ederek tekrar doğaya bıraktık. Doğamızın narin ve oldukça hassas yaban hayvanı olan karacaların popülasyonunun daha da artması için vatandaşlarımızdan bu konuda gösterdiği hassasiyeti artırarak sürdürmelerini istiyoruz.''

Hıdır, kış şartlarının ağırlaşması ve yaban hayvanlarının yiyecek sıkıntısı çekmeye başlaması halinde her yıl olduğunu gibi bu yıl da doğaya yem bırakacaklarını, bununla ilgili gerekli hazırlıkları  yaptıklarını sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...