NTV

Karadelik avcısı uzaya fırlatıldı

Anadolu Ajansı

Türkiye

NASA), kısaca NuStar denilen, ''Nükleer Spectroskopik Teleskop Dizisi" adlı X ışını teleskobunu bugün uzaya fırlatıyor.

NuStar, uzaydaki toz ve gaz bulutlarının arasındaki yüksek enerjili X ışınlarına odaklanarak, galaksilerin merkezindeki devasa kütleli kara delikleri, patlamış yıldızların kalıntılarını ve yıldızlara ait diğer nadir bulunan nesneleri araştıracak. 165 milyon dolara mal olan teleskop, TSİ 17.30'da fırlatıldı.

Büyük Okyanus'taki, ABD'ye ait Hawaii ile Avustralya arasında yer alan Kwajalein Atölü'nden fırlatılacak NuStar, gözle görülmeyen kara delikler etrafında oluşan ve bunlar hakkında bilgiler veren X ışınları vasıtasıyla, eskiden bilinen kara delikleri gözlemleyecek ve gizli kalmış durumdaki kara deliklerin haritasını çıkaracak.

Bilim adamları süpernova adı verilen geçmiş yüzyıllarda patlamış devasa yıldızların kalıntılarını da bulmaya çalışacak olan NuStar'dan, daha önce bu elektromanyetik yelpazede görev almış diğer X ışını teleskoplarından daha hassas olması nedeniyle çok net görüntüler almayı bekliyor.

NuStar'ın Mart ayında yapılacağı ilan edilen fırlatılışı, teleskobu uzaya götürecek olan Pegasus XL roketindeki bir uçuş yazılımında baş gösteren sorun nedeniyle ertelenmişti.

NuSTAR, evrenin en karanlık ve esrarengiz köşelerini inceleyecek.
NuSTAR, evrenin en karanlık ve esrarengiz köşelerini inceleyecek.

NuStar'ın yerine getireceği uzay görevinin maliyeti 170 milyon dolar olarak açıklandı.

NASA geçen hafta yaptığı açıklamada, kısaca GEMS adı verilen "Çekim ve Aşırı Manyetizma Küçük Kaşif Misyonu" adlı X ışını teleskobunu 2014'te uzaya gönderme projesini, ek maliyetlerin kurumun bütçesini aştığı gerekçesiyle rafa kaldırdığını duyurmuştu.

NASA'dan yapılan açıklamada, GEMS'in cevap aradığı bilimsel soruların bazılarına yine pek çok benzeri hedeflere yönelik görevleri yerine getirecek NuStar'ın yardımcı olabileceği bildirilmişti.

Teknisyenler, NuSTAR teleskopuna, Orbital Sciences Pegasus XL roketini monte ediyor.
Teknisyenler, NuSTAR teleskopuna, Orbital Sciences Pegasus XL roketini monte ediyor.