Karadeniz balığı takipte

Karadeniz'deki balık stoğu yakın takibe alındı. Profesyonel balıkçılar tuttukları balık miktarını ve çeşidini kayıt altına alarak,Karadeniz Balıkçılık Kooperatifi'ne düzenli olarak bildirecek..

19.10.2011 - 07:55

Karadeniz balığı takipte

Elde edilen veriler sayesinde Karadeniz'de yıllık ortalama ne kadar balık avlandığı saptanacak, ve sürdürülebilir avcılık için gerekli tedbirler alınacak.

Karadeniz'de avlanan balıkçı tekneleri için yeni bir dönem başladı. Balıkçılar artık avladıkları balıkları kayıt altına alacak.... Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın talimatıyla alınan kayıtlar, Doğu Karadeniz Balıkçılar Kooperatifi'ne bildirilecek.
  
Kayıtlar teknelerin çıkış yaptığı limalnlardaki görevliler tarafından denetlenecek.. Böylece, teknelerin bir yılda hangi balık cinsinden kaç ton avladıkları anlaşılacak.

Doğu Karadeniz Balıkçılar Kooperatifi'nden Ahmet Mutlu "Karadeniz bir çanak bir havuz. Belki başka ülkelerin de bu balıkta hakkı var...  Bizim avlanmamız gereken miktarı bilmemiz lazım belki bu da bizim yarınlarımız için faydalı olacak..." diyor...

Elde edilen rakamlar doğrultusunda  balık avcılığına yeni düzenlemeler getirilecek. Bazı türlerin korunması için gerekirse kota uygulaması hayata geçirilecek. Karadenizli balıkçılar da uygulamanın yararlı olacağını görüşünde..

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...