"Karadeniz isyandadır"

"Karadeniz İsyandadır" diyerek biraraya gelenler 23 Ocak'da İstanbul'daki fırtına ve kar yağışına rağmen Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanıp bir basın açıklaması yaptılar.

25.01.2010 - 11:18

"Karadeniz isyandadır"

Beşiktaş İskelesi önünde toplanan yaklaşık 200 gösterici yöreye özgü cazı kadın ve yaban adamı maske takarak 'Karadeniz İsyandadır' yazılı pankart açtı.


'Karadeniz'e dokunma. Karadeniz'de yüksek gerilim var' ‘Devlet Yapar uşaklar Yıkar’ yazılı dövizlerde taşıyan gurup, daha sonra Eminönü İskelesi önüne kadar yürüdü. Senoz Vadisi'nden gönderilen ve hidroelektrik santrallerin yapımı sırasında katledilen ağaçlardan biri eylem sırasında teşhir edilerek  katledilen binlerce ağaca atıfta bulunularak doğa için saygı duruşu gerçekleşkleştirildii.

TULUM ve SAMBA GRUBU EŞLİĞİNDE HORON
Tulum ve samba grubunun çaldığı davulların eşliğinde bir süre kardeşlik horonu teptikten sonra Karadeniz İsyandadır Platformu adına Ebru Erbaş ve İsmail Akyıldız, basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, "Küresel iklim değişikliği tehdidi altındaki dünyamızda su en değerli doğal kaynaktır ve en temiz, en verimli tatlı su kaynaklarını barındıran Karadeniz derelerinde suların kullanım hakları 49 yıllığına karanlık kaynaklardan beslenen "yatırımcılara" kiralanmakta ve dereler kilometrelerce tünellere, borulara aktarılarak adeta ambalajlanıp sevkiyata hazır hale getirilmektedir. "Tünel tipi HES" masalı bu büyük yağmanın vitrini, ambalajıdır. Karadeniz'in vadilerini HES çöplüğü haline getirecek HES işgali hızla devam ettirilmesi, Çevre ve Orman Bakanlığı, EPDK'nın, bu suça ortak olması vicdanlarımızı kanatmaktadır”denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...