Kentte geceden itibaren etkili olan fırtına, günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Fırtınadan özellikle deniz ulaşımı nasibini aldı.

İlişkili Haberler


Şile açıklarında Solna Denizcilik Şirketi'ne ait ''Volga-Balt 199'' adlı St. Kitts Nevis bandıralı kömür gemisi battı.

Gemide bulunan 11'i Ukraynalı, 1'i Rus olmak üzere 12 mürettebattan 4'ü kurtarıldı. Bir kişinin cesedine ulaşılırken, 7 kişi ise kayboldu.

YARDIM GEMİSİ DE KAYALARA ÇARPTI
Öte yandan, batan gemiye yardım için giden Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait bot da kayalıklara çarptı.

Kaza sonrası yapılan kurtarma çalışmalarında 2 personel kurtarıldı. Halen kayıp olan kaptan Cemil Özben ile personeller Turgay Sarıboğa ve Mehmet Genç'i arama çalışmaları gece görüş kamerası olan helikopterlerin de yardımıyla gece geç saatlere kadar devam edildi. Bir sonuç alınamaması üzerine arama çalışmalarına sabah saatlerinde devam edilmek üzere ara verildi.

Kayalıklardan düşerek sulara gömülen bir görevli sonradan kurtarıldı.
Kayalıklardan düşerek sulara gömülen bir görevli sonradan kurtarıldı.

Canlı yayında NTV Gece Bülteni’ne telefonla bağlanan Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakçı, ‘Kötü hava koşulları nedeniyle kurtarma ekibinin göreve çıkmayı reddettiği ve yerine başka ekibin göreve çağrıldığına’ yönelik iddiaları yalanladı.

Orakçı, “Ekibimiz canları pahasına görevi yapmaktadır. Gemi kurtarma zor, zahmetli ve riskli bir görevdir. Can kurtarmak için denize açılan her personel bunu bilerek göreve çıkar. Bütün personelimiz gerekli tecrübeye sahiptir. Bu güne kadar bin 500’e yakın kişi ekiplerimiz tarafından kurtarılmıştır. Anlayamadığımız bir sebepten dolayı kurtarma gemimiz kayalıklara sürüklenerek parçalandı. Yapılacak inceleme sonucu bu konuda ne olduğunu anlayacağız” diye konuştu.

BİR BALIKÇI HAYATINI KAYBETTİ
Aynı saatlerde olumsuz hava koşulları nedeniyle bir balıkçı teknesi battı. Batan teknede bulunan bir balıkçı hayatını kaybetti.

SAATLERCE SÜRÜKLENDİ
Şile'nin yanı sıra Kilyos'ta da can pazarı yaşandı. ''BBC Adriyatic'' adlı kuru yük gemisi fırtına nedeniyle batma tehlikesi geçirdi. Söz konusu gemi, kıyıya 150 uzaklıkta demir attı.

Makinesinde arıza meydana gelen gemi, sürüklenmeye başladı. Yardım için bölgeye giden romorkör, fırtına ve dalgalar nedeniyle gemiye bir türlü yanaşamadı.

Çapanın etrafında savrulan gemi, saatler sonra kendi imkanlarıyla kurtulmayı başardı. Büyük paniğin yaşandığı gemi daha sonra açığa doğru hareket etti.

Olayın ardından bölgeye giden ambulans ve yardım ekipleri, gelişmeleri kıyıdan izledi.

116 metre uzunluğundaki gemide, 14 personelin bulunduğu bildirildi.

Kıbrıs Rum Kesimi'nin Limasol kentinden hareket edip Yunanistan'ın Pire kentine giden ''Queen Victoria'' adlı kruvaziyer, fırtına nedeniyle rotasını değiştirerek Kuşadası Körfezi'ne geldi.

Geminin, hava şartlarının müsait olmasının ardından Kuşadası'ndan ayrılacağı belirtildi.

ANTALYA'DA HORTUM
Antalya'da ise oluşan hortum nedeniyle bazı evlerin çatıları uçtu, seralarda ve bir prefabrik fabrikada hasar oluştu.

Alanya'nın Konaklı ve Payallar beldelerinde etkili olan hortum nedeniyle yaklaşık 400 metrekare kapalı alanı olan bir prefabrik fabrika zarar oluştu, bazı evlerin çatıları uçtu. Hortum nedeniyle bölgedeki yaklaşık 30 üreticiye ait 60 dekar serada da zarar meydana geldi.

Ayrıca hortumun elektrik hatlarına zarar vermesi nedeniyle bölgeye bir süre elektirik verilemedi.