Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Zonguldak'a yaptığı ziyarette, gazetecilerin Tekirdağ ve Silivri'de etkili olan selle ilgili sorularını yanıtladı.

Küçükali, ''Bu sel felaketinde ölü ve yaralılar var. Maddi hasarların yerine konması kolay olmasa bile gerçekleştirilir. Ölü ve yaralılarla ilgili üzüntümüz son derece büyük. Biz sel felaketinin başladığı andan itibaren bölgedeyiz. Öncü birliklerimiz zarar ziyan ve ihtiyaç tespitlerini yapıyor.

İhtiyaç duyulan battaniye ve mutfak eşyası ile çocuk mamasını biz tedarik ettik. Tırlarımız afet bölgesinde. Şu anda yolda olan bir mobil mutfağımız ve fırınımız var. Bunlar da bu gece oradaki insanlarımızın yiyecek ve içeceklerini karşılayacak'' dedi.

SELE UYGUN ÖZEL EVLER
Sel felaketinde insanların çadırda rahat edemeyeceklerinin görüldüğünü anlatan Küçükali, ''Bizim bugünler için hazırlamış olduğumuz 'Mevlana evleri' dediğimiz evlerimiz var. Bunlar sel gibi afetlerde çok pratik kullanılan, yerle teması olmayan, 12-13 santimetre yukarıda bulunan platform üzerine oturtulmuş, çok kısa zamanda kurulabilen, yağmurdan ve çamurdan çok az etkilenen evlerdir. Bunları da bölgeye sevk ettik. Yarın hepsi kurulmuş, insanlarımız içlerine girmiş olurlar" dedi.

Küçükali, "Yarın Karadeniz Bölgesi'nde büyük bir yağış yoğunluğu bekleniyor, tüm depolarımız alarma geçti. Arkadaşlarımız araçlarını istediler, bekliyorlar'' şeklinde konuştu.