Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali 14 - 22 Kasım arasında gerçekleştirilecek. Festival, bu yıl izleyicileri, çok özel bir tema ile ‘Sinema ve Mimarlık’ başlığı altında biçimlenen bir programla buluşturacak.

Türkiye'nin en genç sinema festivallerinden biri olmasına rağmen, zengin film programı, sinema kursları, atölye çalışmaları, panelleri, söyleşileri ve daha birçok yan etkinliğiyle Bursalıların ve sinema dünyasının yoğun ilgi gösterdiği festival, bu yıl süresini 9 güne çıkardı.

45 ülkeden 140’a yakın uzun - kısa metraj ve belgesel filmin gösteriminin yanı sıra, gösterim sonrası, filmlerin oyuncu ve yönetmenleriyle söyleşiler yapılacak.

Cannes, Berlin, Venedik ve Karlovy Vary gibi sinema dünyasının prestijli festivallerinde izleyicilerle buluşan ve büyük beğeni toplayan Ken Loach, Jane Campion, Sally Potter, Woody Allen, Costa Gavras ve Theo Angelopoulos gibi dünya sinemasının usta yönetmenlerinin, merakla beklenen son filmleri, festivalin “Panorama” bölümünde izleyicilerle buluşacak.

Festival Cuma akşamı saat 18.30’da yapılacak 'Açılış Töreni' ile başlayacak. Sinema ve tiyatro oyuncuları Ahu Türkpençe ve Ali Sunal’ın sunacağı gecede, Türk sinemasının iki büyük ismi Nedret Güvenç ve Muzaffer Tema’ya 'Onur Ödülleri' takdim edilecek.

Ayrıca Türk sinemasına yardımcı oyuncu olarak büyük emekler veren, Baykal Kent ve Hakkı Kıvanç’a “Emek Ödülleri” verilecek.

Ridley Scott’ın 'Cennetin Krallığı / Kingdom of Heaven' filminde Selahaddin Eyyübi karakterini canlandıran Suriyeli oyuncu Ghassan Massoud festivalin onur konuğu olarak açılış gecesinde yer alacak.

Paola Mendoza ve Gloria La Morte’nin birlikte yazıp yönettiği Kolombiya - ABD ortak yapımı 'Aramızda / Entre Nos' filmi ile festival başlayacak.

Ululararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda Altın Karagöz Ödülü’nü kucaklamak için yarışacak filmler şunlar:
• 40. Kapı - 40th Door / Elçin Musaoğlu / Azerbaycan / 2009
• Bir Rüyadan Uyanmak – Awaking From a Dream / Freddy Mas Franqueza / İspanya / 2008
• Francesca / Bobby Paunescu / Romanya / 2009
• Herkes Kendini Düşünür - Burrowing / Henrik Hellström & Fredrik Wenzel/İsveç/ 2009
• Juan Perez’in Kellesiyle Tanışın - Meet the Head of Juan Perez / Emilio Portez / Meksika / 2008
• Kışın İlk Günü – First Day of Winter / Mirko Locatelli / İtalya / 2008
• Orada ve Burada - Here and There /Darko Lungulov/Almanya,Sırbistan,ABD/2009
• Orijinal - Original / Antonio Tublén & Alexander Brondsted /Danimarka, İsveç/ 2009
• Panik / Panic / Atilla Till / Macaristan / 2008
• Ressam – The Artist / Mariano Cohn&Gaston Dupart/Arjantin, Uruguay, İtalya/2008
• Siste Bir Işık - A Light in the Fog / Pananbarkhoda Rezaee / İran / 2008
• Uzak İhtimal – Wrong Rosary / Mahmut Fazıl Coşkun / Türkiye / 2009

Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda Altın Karagöz Ödülü için yarışacak filmler ise ise şunlar:
• Acı / Cemal Şan
• Başka Dilde Aşk / İlksen Başarır
• Benim ve Roz’un Sonbaharı / Handan Öztürk
• Deli Deli Olma / Murat Saraçoğlu
• Gölgesizler / Ümit Ünal
• İlkbahar Sonbahar / Yavuz Özkan
• Kara Bulut / Theron Patterson
• Kara Köpekler Havlarken / Mehmet Bahadır Er – Maryna Gorbach
• Mommo, Kız Kardeşim / Atalay Taşdiken
• Yedi Avlu / Semir Aslanyürek

Gölgesizler
Gölgesizler

Uluslararası Altın Karagöz Kısa Film Yarışması’nda yarışacak filmler şunlar:
• Anne - Mama / Geza M. Toth / Macaristan
• Bahçe - Garden / Pirjetta Brander / Finlandiya
• Bir Avuç Kar İçin - For a Fistful Snow / Julien Ezri / İsviçre
• Deniz Feneri - The Lighthouse / Velislava Gospodinova / Bulgaristan
• Düşman Bölgesi - Enemy Territory / Rodrigo Plaza / İspanya
• Fugata / Tsveletelin Yolov / Bulgaristan
• Gideceğin Yerler – Oh, the Places You’ll Go ! / Ben Claremont / Avustralya
• Hanna’nın Sessizliği - Hanna’s Silence / Nina Vukovic / Almanya
• Kain / Kristof Hoornaert / Belçika
• Ona / Pablo Camarasa / İspanya
• Pierrot, Yaşayan Heykel - Pierrot , The Living Statue / Gökçe Pehlivanoğlu / Fransa, Türkiye

Ulusal Altın Karagöz Kısa Film Yarışması’nda yarışacak filmler şunlar:
• Bekleyiş / Özgür Polat - Hasan Gündüz - Özkan Bal
• Büyüteç / Orkan Bayram
• Dalga Teorisi / Deniz Tarsus – Gökhan Okur
• Unutma / Pelin Aytemiz
• İz / Mehmet Yazan
• Nor / Berkay Ferah
• Salıncak / Bilal Çakay
• Starfucks Coffee / Özgür Ulaş Erdem
• Vol / Hüseyin Bulut
• Watt / Burak N. Kurt

Festival biletleri krizde!
Bursalı sinemaseverler 4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’ni bu yıl da çok uygun fiyatlara izleyebilecek. Festival’in bilet fiyatları tüm seanslar için Tam 3 TL, İndirimli 2 TL olacak. Biletler filmlerin gösterildiği sinemaların gişelerinden temin edilebilecek.