'Karakolun penceresinden atıldı' Meclis'te

31 yıldır kayıp oğlunu arayan 103 yaşındaki Berfo Nine’nin feryadını duyup ilk yanıt veren Meclis Faili Meçhul Komisyonu oldu. Meclis 'Karakolun üçüncü katından aşağı atıldı' iddiasını araştıracak.

15.02.2011 - 11:05

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kayıp yakınlarını dinlediği sırada konuştuğu 103 yaşındaki Berfo Nine’nin isteği yerine getiriliyor. Berfo Nine o gün Erdoğan’dan 12 Eylül’de kaybolan oğlu Cemil Kırbayır’ın bulunmasını istemişti.

Cemil Kırbayır ile ilgili ilk somut adımı TBMM İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde kurulan Faili Meçhul Cinayetler Alt Komisyonu attı. Komisyon Cemil Kırbayır’ı en son gören kişi olan Fevzi Çelik ile temasa geçti.

Taraf gazetesinin haberine göre Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, “Arkadaşlarıma gerekli talimatı verdim. Şahıs Almanya’daymış. Arkadaşlarımız araştırma yapıyorlar. Bilgi isteyecekler. Yüz yüze mi dinleriz, yoksa konsolosluktan mı bilgi alırız tam belirlemedik. Temaslardan sonra gerekeni yapacağız” dedi.

Komisyonun meçhuller ve kayıplarla ilgili şu ana kadar kimseyi dinlemediğini hatırlatan Üskül, “Hem basına yansıyanlarla hem de bize doğrudan başvuru olması halinde o kişilerle temas kurup dinleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Almanya’da yaşayan 49 yaşındaki Fevzi Çelik, Kırbayır’ı son kez görüşünü ve başına gelenleri anlatmıştı.

Cemil Kırbayır’ı gördüğünde işkence görmüş halde polisler tarafından sürüklendiğini anlatan Çelik, daha sonra bir gardiyandan karakolun üçüncü katından atılarak öldürüldüğünü duyduğunu söylemişti. Anlatımların yayımlanması Kırbayır ailesinde hem acı hem de sevinç yaratmıştı.

Kırbayır’ın akıbetinin aydınlanacağı umudu artarken aile Berfo Nine’ye “emniyetin penceresinden attılar” kısmını keserek aktardı. Oğlunu bulma umudu artan Berfo Nine de, “İnşallah oğlumu bulacağım. Çok sevinçliyim” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...