Karar: ‘Andıç’ta suç yok

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 1998'de hazırlanan ''andıç'' başlıklı belge nedeniyle eski Genelkurmay İkinci Başkanı Emekli Orgeneral Çevik Bir hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Anadolu Ajansı 23.12.2009 - 17:40

Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan'ın suç duyurusu üzerine yürütülen soruşturmaya ilişkin takipsizlik kararında, ''Andıç'' başlıklı ''Güçlü Eylem Planı'' belgesinin, Nisan 1998'de Genelkurmay İstihbarat Başkanlığınca, komuta katına verilmek üzere düzenlendiği belirtildi.

Belgenin ''İnceleme'' bölümünün (a) bendinde, ''PKK terör örgütünün çeşitli basın ve yayın organlarında yapacağı propagandanın etkisizleştirilmesi amacıyla yoğun propaganda icrasının'', (e) bendinde, ''Türkiye'de demokratik ortamdan istifade ederek bölücü terör örgütünün uzantısı olarak faaliyet gösteren siyasiler, gazeteciler, HADEP ve İHD gibi kuruluşlar hakkında elde edilen bilgilerle önce kamuoyu oluşturulması ve müteakiben yasal sürecin başlatılmasının öngörüldüğü'' bildirildi.

Kararda, belgenin ''Teklifler'' bölümünde ise ''Güçlü Eylem Planının faaliyet takviminde belirtilen zaman ve esaslar doğrultusunda gecikmeksizin icrasına başlanmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir'' denildiğine yer verildi.

Andıç'ın, Genelkurmay Başkanlığı İç İstihbarat Şube Müdürlüğünce hazırlandığı, İstihbarat Başkanlığı'nca onay için dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Bir'e sunulduğu anlatılan kararda, ''Andıç'ta, doğrudan doğruya Birdal ve İHD'ye yönelik herhangi bir suça azmettirici ifadenin bulunmadığı'' bildirildi.

Kararda, belgenin çizelgesinde HADEP, İHD, Fazilet Partisi, aşırı sol örgütler, GKK, siyasiler, belediye başkanları, iş adamları, gazeteciler, PKK-uyuşturucu ilişkisi, PKK'nın finans kaynakları vs. gibi hususların faaliyet alanı olarak belirlendiği belirtildi.

İHD'ye yönelik faaliyet olarak ''Maksat'' kısmında, ''Kapatılmasını sağlamak'' notunun bulunduğuna işaret edilen kararda, ''Ayrıca bu derneğin PKK güdümünde olduğu konusunu da ortaya koyarak, sağladığı desteği açıklamak ve kapatılmasını sağlamak, İHD'nin kapatılması için Dernekler Kanununa aykırı faaliyet gösterdiği konusunda İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunmak gerektiği belirtilmiştir (İHD ve Akın Birdal'ın PKK ile işbirliğini ortaya çıkarmaya yönelik istihbarat isteğinde bulunulması)'' ifadeleri kullanıldı.

'SALDIRIYA AZMETTİRME YOK'
''Güçlü Eylem Planı'' başlığı altında düzenlenen çizelgenin ''Faaliyet'' kısmında belirtilen tüm unsurlara karşı ne şekilde mücadele edilmesi gerektiğinin açıklandığı kaydedilen kararda, ''Bu plan içerisinde özel olarak müşteki Akın Birdal'ın şahsına ve İHD'ye karşı hukuk dışı hiçbir faaliyette bulunulmasının öngörülmediği, saldırıya azmettirmenin söz konusu olmadığı tespit edilmiştir'' ifadesi kullanıldı.

Andıç'ın, içerik olarak, özellikle bölücü silahlı PKK terör örgütüne karşı yürütülen çalışmalarla ilgili kurumsal bir belge olduğu ifade edilen kararda, Birdal'ın 12 Mayıs 1998'de İHD Genel Merkezinde silahlı saldırıya uğramasının ardından başlatılan soruşturma sonucunda, Cengiz Ersever, Semih Tufan Gülaltay ve diğer 15 sanık hakkında dava açıldığı, yargılama sonucunda bazı sanıklar hakkında mahkumiyet, bazıları hakkında beraat kararı verildiği anımsatıldı.

Buna ilişkin mahkeme kararının incelenmesiyle, saldırının, bir kısım sanıklarca kurulduğu anlaşılan Türk İntikam Tugayı (TİT) isimli örgütçe gerçekleştirildiği belirtilen kararda, dosya kapsamına göre eylemin Andıç belgesiyle bir bağlantısının olmadığı kaydedildi.

Kararda, ''Belgeyi, bulunduğu görevi gereği onayladığı anlaşılan şüpheli Çevik Bir tarafından, bu suçu işlemeleri konusunda sanıkların azmettirilmesinin söz konusu olmadığı'' ifadelerine yer verildi.

Birdal'ın yaralanması olayıyla ilgili Yargıtay denetiminden geçen kesin hüküm bulunduğu hatırlatılan kararda, aynı suçla ilgili yeni bir durumun ortaya çıkması halinde başvurulacak yasal yolun CMK'da açıklandığı bildirildi.

Kararda, bu nedenlerle şüpheli Bir hakkında, suçlamalar doğrultusunda kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği kaydedildi.

Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ise yazılı açıklama yaparak, karara itiraz edeceklerini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...