Karar bugün açıklanacak​

14 Aralık soruşturmasında tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 12 kişinin sorgusu tamamlandı. Mahkeme, kararı bugün 14.00'da açıklayacağını bildirdi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 19.12.2014 - 03:14

Karar bugün açıklanacak​

İstanbul merkezli ''paralel yapı'' operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da aralarında bulunduğu 12 kişinin ifade işlemleri sona erdi.

Soruşturmayı yürüten savcılık tarafından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen Dumanlı ve Karaca ile emniyet müdürleri Tufan Ergüder ve Ertan Erçıktı'nın da bulunduğu 12 kişinin sorgusu İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'nce yapıldı.

Yaklaşık 11 saat süren ifade işlemlerinin ardından karar, hakimlik tarafından bugün saat 14.00'te açıklanacak.

'TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ' İDDİASI
Operasyon kapsamında adliyeye sevkler bu sabah gerçekleşti.

Saat 07.00 sıralarında, aralarında Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski Hakkari Emniyet Müdürü Tufan Ergüder, eski İstanbul Asayiş Şube Müdürü Ertan Erçıktı'nın da arasında bulunduğu 16 şüpheli, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne gönderildi.

Savcı, Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca'nın da aralarında olduğu 12 kişiyi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti.

Şüphelilerin "silahlı terör örgütüne üye olmak", "cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" ve "iftira" ile suçlandığı belirtildi.

'MÜVEKKİLİM TUTUKLANACAK'
Bu arada Hidayet Karaca'nın mahkemede sorgu hakimine ifade vermediği öğrenildi. Adliye öünde açıklama yapan Karaca'nın avukatı Fikret Duran, müvekkilinin tutuklanacağını iddia etti.

"Hikaye yazıldığını ve kumpas kurulduğunu" iddia eden Duran, "Hiç kimsenin tereddüdü olmasın, bugün buradan tutuklama çıkacak. Müvekkilim Hidayet Karaca tutuklanacak" dedi.

Ekrem Dumanlı'nın avukatı Gazi Tanır da sorgulama aşamasında gizlilik kararı nedeniyle müvekkilleri hakkında maddi delillerin kendilerine gösterilmediğini söyledi.

4 KİŞİ SERBEST
Öte yandan mahkeme, "adli kontrol uygulanarak serbest bırakılmaları" talep edilen Halit Akbulut, Ayhan Akça, Mustafa Uyanık ve Ferdi Taşkaya'yı serbest bıraktı.

SUÇLAMALARI REDDETTİ
Öte yandan şüphelilerin savcılık sorguları da ortaya çıktı. 7 saat süreyle 22 sayfa ifade veren Ekrem Dumanlı'ya ilk olarak Zaman Gazetesi'nin Fethullah Gülen'in talimatlarıyla hazırlanıp hazırlanmadığı soruldu.

"Gazete Gülen'in talimatıyla şekillenmez, bu kadar çok haberin onun onayından geçmesi mümkün değildir" diyen Dumanlı, operasyona gerekçe olarak gösterilen "tahşiyeciler" ifadesini de ilk defa duyduğunu söyledi.

Dumanlı, dershanelerle ilgili haberlerde algı yönetimi içinde olup olmadığına yönelik soruya ise "Birkaç yıl dershanecilik yaptım, bu nedenle konuyu samimiyetle işledik, algı oluşturma çabası içinde olmadım" yanıtını verdi.

Dumanlı ifadesini "Hiçbir suç işlemedim, hiçbir örgüte bağlı değilim" sözleriyle tamamladı.

'DİZİ SEKTÖRÜ ÇÖKER'
Karaca ise Fethullah Gülen'in müdahale ettiği iddia edilen "Tek " dizisinin "tamamen hayal ürünü olduğu ve senaristler tarafından yazıldığını" savundu.

Karaca, "Acaba bugüne kadar bir dizi filmden dolayı silahlı terör örütü suçlaması hiç çıkmış mıdır? Eğer hayal ürünü bir diziden böyle soruşturmalar çıkar ise dizi sektörü çöker. Böyle bir iddia, yarın başka dizilerin yayıncıları ve yapımcıları için korkunç bir cadı avı başlatmış olur" diye konuştu.

'GÜLEN'LE TANIŞMADIM'
Eski Emniyet Müdürü Tufan Ergüder'e de, "tahşiye" grubuna yönelik soruşturmanın kimin talimatıyla başladığı soruldu.

Ergüder, ihbar mektubunun eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'a geldiğini, operasyonun bundan sonra başladığını söyledi.

Ergüder, 18 sayfalık ifadesinde Fetullah Gülen ile tanışmadığını, "Tek Türkiye" dizisini izlemediğini söyledi.

İstanbul merkezli 13 ilde 14 Aralık'ta başlatılan operasyonlar kapsamında 30 kişi yakalanmış, Cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alınan şüphelilerden Elif Yılmaz, Ebru Şenvardar, Naci Çelik Berksoy, Hüseyin Gülerce, Makbule Çam Elamdağ, Ahmet Şahin, Ali Kara, Salih Asan, Engin Koç, Hikmet Tombulca, Samim Noyan, Fahri Sarrafoğlu, Mutlu Ekizoğlu ve Mustafa Altunbulak serbest bırakılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...