Karar okunursa vekilliği düşecek

Hakkındaki ceza, Yartıgay tarafından onaylanan HDP Eşbaşkanı Sabahat Tuncel'in vekilliği, onama kararının Meclis'te okunması durumunda düşecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.12.2013 - 22:36

Karar okunursa vekilliği düşecek

Hakkındaki 8 yıl 9 ay mahkumiyet kararı Yargıtay'ca onanan HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in milletvekilliği, bu kararın TBMM Genel Kurulu'nda okunması durumunda düşecek. 

Yargıtay, onama kararını, cezayı veren İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderecek.

Mahkeme de İstanbul Milletvekili olması nedeniyle Tuncel hakkında verilen bu kararı TBMM Başkanlığı'na gönderecek.

TBMM Başkanlığı da onama kararını TBMM Genel Kurulu'nda okutarak milletvekillerinin bilgisine sunacak.

Hakkındaki mahkumiyet kararının Genel Kurul'da okunması durumun da Tuncel'in milletvekilliği düşecek.

'SİYASETEN CEVABIMIZ OLACAK'
Konuyla ilgili konuşan Sebahat Tuncel, "Bizim açımızdan siyaseten yargı kararını vermiştir. Siyaseten de bizim bir cevabımız olacaktır" dedi.

Tuncel, demokratik siyasetin önünü açmak değil kapatmak üzerine karar alındığını savunarak, şöyle konuştu:

"Bundan sonra üstümüze düşen bugüne kadar inandığımız konularda mücadeleye devam etmektir. Biz siyaseti sadece parlamentoda yapmadık.

Demokraside alternatifler tükenmez. Biz halkımızla siyasete devam edeceğiz. halklarıyla özgürlük mücadelesine devam edeceğiz. Bundan sonra top parlamentodadır. Bu kriz bizim krizimiz değil, sistemin krizidir.

Yargı bağımsızlığından bahsetmek mümkün değil. Siyasal karar verilmediğinden bahsetmek mümkün değil. Siyaseten karar verilmiştir. Siyaseten de bizim bir cevabımız olacaktır."

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan HDP Eşbaşkanı Sabahat Tuncel, bu davada tutuklu yargılanırken 2007 yılında milletvekili seçilmiş ve tahliye edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...