Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ermenek'teki maden kazasına ilişkin, "Şu kesin ki eski galeri ile yeni galeri arasındaki yaklaşma mesafesi 6-7 metreye kadar inmiş durumda. Asıl hatanın kaynaklandığı nokta orasıdır. Bu karara kimler ortak olmuşsa onlar suçludurlar" dedi.

Yıldız, Hazar Strateji Enstitüsü'nün 2. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen toplantının ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ermenek'le alakalı olarak dün Bakanlar Kurulunu bilgilendirdiklerini ifade eden Yıldız, üç boyutlu bir kurguyla, gözle canlandırılabilecek bir yapıda anlatımda bulunduklarını söyledi.

Kazanın oluş şekli, çalışanların o an ki durumlarına ilişkin de bilgiler verdiklerini dile getiren Yıldız, şöyle konuştu:

"Şu anda desandrenin son dönemeç dediğimiz noktasına, 325. metreye gelinmiş durumda. Nefeslik kısmından da yaklaşık 17 metre daha ilerlendi. Tahkimattaki bir kısım bozulmanın ve yerdeki kömürle karışık şlam ve çamuru arkadaşlarım bir kez daha teyit ettiler. Arkadaşlarımıza ulaşmaya yönelik olarak çalışmalar 24 saat kesintisiz devam ediyor. Her açılan metrede, her ilerlediğimiz noktada işçi kardeşlerimizle karşılaşabiliriz. Ama suyun hareketlerinin onları nerelere kadar taşıdığını ancak ulaştıktan sonra söyleyebileceğiz" diye konuştu.

'SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR'
Adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini ve yaşanan olayın bir doğal afet olmadığını belirten Yıldız, ortada bir kusur bulunduğunu söyledi. Suçlu insanların korunmaması ne kadar önemli ise suçsuz insanların korunmasının da bir o kadar önemli olduğunu dile getiren Yıldız, şöyle devam etti:

"Adalet dediğimiz konu da budur zaten. Bunun kamu ve özel sektör ayrımı olmaz. Maden sahibi ne dedi bilmem ama önceki projelerle şu anki işletme projelerini üst üste örtüştürdüğümüzde bir noktada 6-7 metre civarında yaklaştıklarını gördük. Bu kabul edilemez bir hatadır. Orada bu kadar yaklaşma mesafesi hiçbir madencinin kabul edebileceği bir konu değildir. Bu hataya kimler ortaksa onlar cezasını çekmelidirler."

Ermenek'te maden kazası yaşanan ocakta 2015'teki iş programının bir kısımının 2014'te başlamasıyla ilgili bazı hatalar olduğunu gördüklerine dikkati çeken Yıldız, "Şu kesin ki eski galeri ile yeni galeri arasındaki yaklaşma mesafesi 6-7 metreye kadar inmiş durumda. Asıl hatanın kaynaklandığı nokta orasıdır. Bu karara kimler ortak olmuşsa onlar suçludurlar" dedi.