ANKARA - Ankara’da 3, İstanbul’da 2 ve Balıkesir’de 1 kişinin gözaltına alındığı, gözaltına alınanlar arasında İşçi Partisi Genel Başkanvekili Mehmet Bedri Gültekin’in de bulunduğu öğrenildi.

Ankara’da terörle mücadele ekiplerince Batıkent’te gözaltına alınan Gültekin, askeri savcının talimatı üzerine Ankara İl Jandarma Alay Komutanlığı’na teslim edildi.

Bu arada İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Basri Özbey de İl Jandarma Alay Komutanlığı’na gelerek, Gültekin’in durumu hakkında bilgi aldı.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Basri Özbey, “Bu gözaltı hayırlı çünkü karargâh evleri gibi yalanların ortaya çıkmasına yarayacak” diye konuştu.

Gültekin’in herhangi bir suçlama ile gözaltına alınmadığını, bugün Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı’nda sadece ifade vereceğini belirten Özbey, Gültekin ile birlikte “İstanbul’da 4, Ankara’da 1 ve Balıkesir’de de 1 kişinin daha gözaltına alındığını” söyledi.

Özbey, “Ergenekon ve Karargah Evleri Tuncay Güney’in ürettiği şemalardan biri. İşçi Partisi olarak biz Karargah Evleri soruşturmasının bir an evvel sonuçlandırılması için daha önce dilekçe vermiştik. Bu gözaltı hayırlı bir iş için. Karargah Evleri gibi yalanların ortaya çıkmasında hayırlı olacak çünkü. Ancak bir siyasi parti genel başkan vekilinin bu şekilde gözaltına alınması doğru değil. Uygulama yanlış” diye konuştu.

Gelişmeyle ilgili ilk gelen bilgilerde, gözaltına alınanlar arasında muvazzaf subayların da olduğu öne sürülmüştü ancak bu bilginin doğru olmadığı anlaşıldı.

Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, iddianamede de yer alan “karargah evleri”nde adı geçen subayların isimlerini Genelkurmay Başkanlığı’na bildirmiş, bu kapsamda Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nca başlatılan soruşturmada şu ana kadar 1 albay tutuklanmıştı.

KARARGÂH EVLERİ
Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların iddianamesine göre, İşçi Partisi’nin düzenlediği bazı toplantılar, ‘karargâh evleri’ denilen yerlerde yapılıyordu.

MİT raporuyla belgelendiği belirtilen bu görüşmelere bazı muvazzaf subayların da katıldığı öne sürülüyor.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ergenekon davasındaki savunmasında, iddiaları reddetmişti.

Genelkurmay Başkanlığı, Ergenekon davasının görüldüğü mahkemeye gönderdiği cevabi yazıda, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın iddialarla ilgili soruşturmasının devam ettiğini bildirmişti.