Karbonun fiyatı düştü

Geçtiğimiz hafta sona eren Birleşmiş Milletler iklim zirvesi sonunda imzalanan Kopenhag Anlaşması’nın etkisiyle karbon fiyatları 21 Aralık Pazartesi günü düşüşe geçti.

Haberler 23.12.2009 - 10:58

Karbonun fiyatı düştü

Yasal açıdan bağlayıcı  olmayan ve zirveye katılan delegelerin resmen onaylamadıkları  anlaşma uzmanlar tarafından “işe yaramaz” bir metin olarak nitelenirken anlaşmaya bir darbe de piyasalardan geldi.

Euroactiv'in haberine göre Avrupa Birliği (AB) karbon tahsisleri yaklaşık bir yılın en alt seviyesine inerek karbonun tonu €12,40’tan işlem gördü, yüzde 8,7’lik bir düşüş yaşandı.

Karbon piyasası  mevcut karbon tahsis miktarlarında kemer sıkma politikası önerebilecek yeni bir yol ararken özellikle birliğin emisyonları 2020’ye kadar 1990’lardaki düzeyin yüzde 20 değil yüzde 30 altına çekilebilmesi için destek arıyorlardı.

AB, diğerlerinin de iddialı benzer hedefler belirlemesi durumunda yeni bir hamle yapabileceğini duyurdu. Ancak beklenen rakamların açıklanmaması üzerine AB yüzde 20 hedefinde kalmayı tercih etti.

Emisyon indirimi AB karbon tahsislerine talebi artırdı. Piyasada böyle bir sınırlama olmaması nedeniyle fiyatların düşmesi bekleniyordu.

Şimdi uzmanlar daha temiz teknolojilere sanayi yatırımlarının sürdürülebilmesi için ton başına karbon fiyatının €40 düzeyinde kalması gerektiğine dikkat çekiyorlar.


Sayfa Yükleniyor...