Karaman il sınırları içinde, Sarıveliler ilçesine bağlı. Alanya’ya 80 km uzaklıkta olmasına rağmen Toros Dağlarının sarp yollarından 3 saate gidilebiliyor.

Göksu Çayı ‘nın kollarından birinin geçtiği bir çukur yamaca kurulmuş, Toros göknarı, sedir, karaçam ve meşelerin arasına gizlenmiş utangaç bir köy….

Yaklaşık 2500 nüfusu var.
Köy halkı çok göç veriyor, köyde yaşayan erkeklerin büyük bir kısmı mevsimlik işçi olarak çalışıyor, bir kısmı ise kiraz, elma ve ceviz yetiştirerek pazarlıyor…Geçim zor, alternatif gelir kaynakları kısıtlı bir köy…

Kardelen, bir süredir köy halkının hayatında önemli bir rol üstlenmiş durumda. Dumlugöze Köyü 1990’lı yılların başlarında kardelen üretmeye ve 1996 yılından beri de hasat ettiği kardelenleri ihraç etmeye başladı.

1993 yılında Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD) ve merkezi İngiltere’de bulunan Fauna & Flora International (FFI) bir kırsal kalkınma ve doğa koruma projesinde köyü pilot bölge olarak seçmişler: ”Soğanlı Bitkiler Yerli Üretim Projesi”.
DHKD Proje Müdürü Sema ATAY Dumlugöze Köyünden İbrahim Palaz ve eşi Gülpaz Palaz’ın yardımıyla kardelen üretimi çalışmalarını başlattı. Birkaç gönüllü üretici ile başlanan bu çalışmalar özellikle ilk kardelen hasadının yapıldığı 1996 yılından sonra hız kazandı. O yıl aynı zamanda bu hasadı kutlamak üzere, Dumlugöze köyünde ve Türkiye’de ilk defa “Kardelen Hasat Festivali” düzenlendi.

“Kardelen Hasat Festivali”, Dumlugöze Köyünde 1996 yılından günümüze her yıl Haziran ayında yapılan geleneksel bir törene dönüştü. Buna paralel olarak, DHKD’nin öncülüğünde başlanan kardelen üretim çalışmalarında da, Üreticiler Temsilcisi olarak çalışan İbrahim Palaz’ın ve Dumlugözelilerin gayretleriyle yerel sistemini kurdu. 

Bu sistemde, Dumlugöze kardelen üreticilerine Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Karaman Tarım İl Müdürlüğü, Sarıveliler Tarım İlçe Müdürlüğü, MARLA İhracat Şirketi ve İngiltere’deki ithalatçılar katkı vermektedir. Bu örnek sistemde ayrıca çok sayıda kişi ve kuruluş da Dumlugöze üreticilerini ve kardelen üretimini desteklemekte.

Bu yıl Dumlugöze köyünde 13.Kardelen Hasat Festivali düzenlendi. Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Matra Programı tarafından desteklenen bu projeden merkezi Hollanda olan RUBICON Vakfı yetkilileri, ÖBANET Antalya Koordinatörleri ve Doğal Hayatı Koruma Derneği uzmanlarının festivale katılarak destek verdi.

Törene katılan herkesin ortak dileği, kardelenin Dumlugöze köyünün gelişmesine ve diğer sosyo-ekonomik ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmesiydi. Her yıl Haziran ayında Dumlugöze köyünde Kardelen Hasat Festivalinde buluşmak üzere…