'Kargaların yemek kapma numarası planlı değil'

Bilim insanları, bazı hayvanların eş zamanlı olarak eylemlerini planmadan gerçekleştirebildiğini ortaya çıkardı.

Haberler 30.10.2012 - 11:52

'Kargaların yemek kapma numarası planlı değil'

Yeni Zelandalı araştırmacılar, kuşların bazı türlerinde olmak üzere çok az hayvanın eş zamanlı olarak eylemlerini planlamadan hareket edebildiklerini belirtti. Bu hayvanlardan biri olan karganın, yemekleri elde etmek için ortaya sunduğu akılcı çözümlerin de sanıldığı gibi ilk önce kafalarında oluşmadığını ortaya çıktı.

Yeni Zelanda’nın Auckland Üniversitesi Psikoloji Okulu’ndaki araştırmacılar, kuşların 400 yıldan beri sırrı çözülemeyen yemek elde etme yöntemlerinin, eylemin yapıldığı esnada eş zamanlı olarak gerçekleştiğini ifade etti.

PLANSIZ EYLEMLE ÇÖZÜM GELİYOR
Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences dergisinde yayımlanan araştırmanın başını çeken Dr. Alex Taylor, “Karga ve papağanların ipin ucundaki yemeği kendilerine çekerek veya bir nesne kullanarak elde ederken plan yapmadığını gördük. Yaptığımız yeni araştırma, kuşların eylemlerini kafalarında kurduklarını değil, eylemlerine tepki göstererek devam ettiklerini ortaya koydu” dedi.

Taylor, Kaledonya kargası üzerinde yaptıkları araştırma hakkında, “Yemeği elde etme yöntemleri sandığımızdan daha farklı bir istihbarat çalışmasına dayanıyor. Kargalar, dünyayı modellemek için üstün algı yeteneklerini kullanmak yerine, sahip oldukları sinir ağı, gerçekleştirdikleri eylemlere en doğru şekilde tepki veriyor. Bu sayede diğer kuş türlerinin çözemediği problemlerin üstesinden geliyorlar” dedi.

Sayfa Yükleniyor...