Karkamış Belediye Başkanı'ndan açıklama

Gaziantep’in Karkamış ilçesine yine havan mermisi isabet etti. TSK, angajman kuralları çerçevesinde sınırın diğer tarafındaki IŞİD hedeflerini vurdu. NTV'ye konuşan Karkamış Belediye Başkanı, isteyen vatandaşların birkaç günlüğüne ilçeyi terk edebileceğini söyledi. Gaziantep Valiliği de 6 mahalledeki vatandaşlar için "güvenli bölgelere gidin" uyarısı yaptı.

NTV Haber 23.08.2016 - 18:52 | Son Güncelleme : 23.08.2016 - 21:52

Karkamış Belediye Başkanı'ndan açıklama
Cerablus'taki çatışma ve bombardımanın ardından sınırın Suriye tarafında oluşan yoğun bir duman tabakası Gaziantep'in Karkamış ilçesinden de görülüyor.

Gaziantep’in Karkamış ilçesine akşam saatlerinde yine havan topu mermisi isabet etti.

IŞİD kontrolündeki bölgeden ateşlenen mermi, ilçe belediye bahçesinin yanına düştü.

Sınıra yakın yerleşim yerlerinin boşaltılması istendi. Polis, sınıra yakın yerleşim yerlerinin boşaltılması için anons yapmaya başladı.

Ayrıca, zorunlu olmasa da, vatandaşlardan ilçeyi terk etmeleri istendi. 

NTV canlı yayınına telefonla bağlayan Karkamış Belediye Başkanı Nuh Kocaaslan, son durumla ilgili bilgi verdi. 

Güvenlik endişesi nedeniyle bölgedeki vatandaşların birkaç günlüğüne ilçeyi terk edebileceğini duyuran Kocaaslan şunları söyledi:

"Karkamış olarak bu tür sıkıntılara alıştık. Ancak bugün öncekilerden daha farklı bir sıkıntı yaşıyoruz. Günboyu ilçe merkezine 7 kez havan mermisi düştü. Allah'a şükür can kaybı olmadı. Ancak kendi isteğiyle bize "gitmemizi ister misiniz?" diye soranlara gitmelerini tavsiye ediyoruz. Karkamış sınıra sıfır nokta. Atılan mermiler her noktaya düşebiliyor. Vatandaşa şunu söylüyoruz; güvenli yerlerde bulunun, işi olmayan dışarı çıkmasın. Gitme imkanı olmayanlara araç ayarlıyoruz. Vatandaşlarımız birkaç günlüğüne ilçe dışına çıkılabilir."

İlçe sakinlerinin bir kısmı da Karkamış Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından tahsis edilen araçlarla Nizip ve Gaziantep'e gönderildi.

6 MAHALLE İÇİN UYARI

Gaziantep Valiliği de Karkamış'taki gelişmelerin ardından 6 mahallede (Öncüler, Türkyurdu, Karanfil, Kıvırcık, Beşkılıç ve Yarımcayaşayan) vatandaşlara, can ve mal güvenliği bakımından güvenli bölgelere gitmeleri uyarısında bulundu.

KAMU PERSONELİNE İZİN

Valilikten yapılan yazılı açıklamada kamu görevlilerinin de hizmetleri aksatmayacak şekilde 2 gün süreyle idari izinli sayıldıkları belirtildi.

IŞİD HEDEFLERİ VURULDU

Atılan havan mermilerine angajman kuralları çerçevesinde karşılık verildi. TSK Karkamış'taki obüslerle Cerablus'taki IŞİD hedeflerini vurdu. Sınırın diğer tarafına 8 atış yapıldığı kaydedildi.

Havan mermisinin isabet ettiği camide hasat oluştu.
Havan mermisinin isabet ettiği camide hasat oluştu.

9 HAVAN MERMİSİ

Karkamış'a gün içerisinde 9 havam mermisi isabet etti. Bir cami, taziye evi ve vatandaşlara ait evlere isabet eden havan mermileri şans eseri can kaybına neden olmadı. 

Angajman kuralları çerçevesinde, sabah 06.30 dan itibaren sınırın diğer tarafına fırtına obüsleriyle 40'a yakın topçu atışı yapıldı. Suriye'nin Cerablus kentinde IŞİD ile Özgür Suriye Ordusu arasındaki çatışmalar bir süredir devam ediyor.

Sayfa Yükleniyor...