Karl Marx New York'ta

Usta tiyatrocu Genco Erkal'ın tek kişilik oyunu 'Marx Soho'da' 10 Ekim'de New York'ta izleyicilerle buluşuyor.

01.10.2009 - 12:25

Karl Marx New York'ta

Daha önce 'İnsanlarım', 'Can' ve 'Nazım Hikmet’in 100. doğum yılı kutlaması' için New York’a gelen tek kişilik oyunların usta ismi Genco Erkal, Amerikalı yazar Howard Zinn'in kaleme aldığı 'Marx in Soho' adlı oyunla New York'ta tiyatroseverlerle buluşuyor.

Erkal’ın güncelleştirdiği oyun, Karl Marx’ın baştan sona yaşamını, aile ilişkilerini, güncelliğini yitirmeyen düşüncelerine ince bir mizahla deginirken, kapitalizmin yaşadığı büyük kriz dolayısıyla, yeniden gündeme gelen Marxist düşüncenin hesaplaşmasını anlatıyor.

Marx bir günlüğüne tanrıdan izin alıp yıllarca yasadigi SoHo, Londra'ya gitmek ister. Amacı insanlarla daha once söyledikleri hakkinda konuşmaktır. Yanlışlıkla New York SoHo'ya yollanır…

"Tamam, itiraf ediyorum; kapitalizmin, varlığını sürdürmek için göstereceği ustalığı hesaba katmamıştım. Hasta sistemi yaşatabilmek için bu kadar etkili ilaçlar olabileceğini düşünememiştim. Endüstriyi ayakta tutacak savaşlar çıkarmak... yoksulluklarını unutturmak için insanları şoven milliyetçilik duygularıyla çılgına çevirmek... dinci fanatiklerin kitlelere seslenip insanları uyutması... İsa geri döneceğini vaat etmişti, değil mi? İsa’yla tanıştık. Geri döneceği falan yok... 1848’de kapitalizmin sonunun geldiğini düşünmekle yanılmışım. Zamanlamam biraz kaydı. Belki iki yüz yıl kadar." (Oyundan)

Güngör Mimaroğlu ve Serdar İlhan'ın organize ettiği oyun 10 Ekim'de Kaye Playhouse'da.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...