Kars'ın kargo çetesi yakayı ele verdi

Kars merkezli 4 ilde düzenlenen operasyonla yakalanan 'kargo çetesi' yakayı ele verdi. Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından soruşturma başlatılan 15 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Haberler - DHA 27.05.2022 - 17:19 | Son Güncelleme : 27.05.2022 - 17:51

Kars'ın kargo çetesi yakayı ele verdi

'ın kargo çetesi, 4 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından çökertildi. 

Digor ilçesinde yaşayan A.Y.’nin kargo dolandırıcılığı ihbarı üzerine Siber Suçlarla Mücadele ekipleri, soruşturma başlattı. Teknik ve fiziki takibin ardından ekipler, Kars merkezli İstanbul, İzmir ve Mersin'de operasyon düzenledi.

20 adrese eş zamanlı basın yapan ekipler, M.Y, İ.Ş, T.K, A.B.E, M.F, B.Ç, F.N, Ö.C, B.K, G.K, M.B.Ç, H.İ.K, M.Ç, Ş.A. ve M.F.S.yi gözaltına aldı.

ÇETE LİDERİNİN SUÇ DOSYASI KABARIK ÇIKTI

Şüphelilerden T.K’nın çete lideri olduğu ve 64 farklı suç kaydı bulunduğu belirlendi.

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 92 bin 745 TL ve bin dolar, 440 banka ve kredi kartı, 110 sim kartı, 29 cep telefonu, 14 laptop, 9 flash bellek, 4 fişek, 3 sahte kimlik ve 8,10 gram uyuşturucu madde ele geçirildi. Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından soruşturma başlatılan 15 şüpheli bugün Digor Adliyesi’ne sevk edildi.

SAHTE KİMLİK DÜZENLEMİŞLER

Şüpheliler, internet üzerinden değerli elektronik aletler, cep telefonu, ekran kartı ve laptop ilanı verdikleri belirlendi. Kendileriyle iletişime geçip ürünü satan alan kişilerin adına sahte kimlik düzenleyen şüphelilerin, kargo ulaşmadan ürünü kargo şirketinden geri aldıkları tespit edildi.

Şüphelilerin ayrıca, yaşadıkları şehirlerde oturan satıcılar ürünü kargoya verdikten sonra bayiye gidip, sahte kimlikle kargoyu göndermekten vazgeçtiğine dair beyan verip ürünü geri aldıkları belirlendi.

Çete üyelerinin ayrıca, dolandırıcılıktan elde ettikleri paralarla ultra lüks daire ve araçlar kiraladıkları ortaya çıktı. 

Sayfa Yükleniyor...