Kaset anketi: MHP’li seçmen çok etkilenmedi

Seçime sayılı günler kala İKSara isimli araştırma şirketi tarafından yapılan ankette, MHP seçmeninin sadece yüzde 7’si "kasetlerden olumsuz etkilendiğini" söyledi.

31.05.2011 - 08:05

Kaset anketi: MHP’li seçmen çok etkilenmedi

İKSara isimli araştırma şirketi, seçime 12 gün kala sandığın nabzını tuttu. Şirket, MHP’deki kaset skandalının sandığı nasıl etkileyeceğini sordu.

Araştırmaya göre, kasetler seçmenin oyunu büyük ölçüde etkilemeyecek.

Akşam gazetesinde yer alan habere göre; İKSara, baraj altında kalacağı iddia edilen MHP'nin seçmen kitlesine özel olarak kasetlerin kararlarını nasıl etkilediğini sordu.

Buna göre, “MHP'li politikacılar hakkında çıkarılan kasetler sizin kararınızı nasıl etkiledi?” sorusuna MHP seçmeninin yüzde 70'i “etkilemedi”, yüzde 23'ü “olumlu etkiledi” derken, sadece yüzde 7'si “olumsuz etkiledi” yanıtını verdi.

Kararsız seçmenlerin yüzde 50'si “etkilemedi”, yüzde 9'u “olumlu etkiledi” derken, yüzde 41'i “olumsuz etkiledi” diyor. Toplam seçmenlerin ise yüzde 56'sı “etkilemedi”, yüzde 17'si “olumlu etkiledi” yanıtını verirken, yüzde 28'i 'olumsuz etkiledi' görüşünü beyan ediyor.

İKSara seçmene 'Kendi partiniz dışında bir partiye oy verseydiniz hangi partiyi tercih ederdiniz?' sorusunu da yöneltti. Buna göre, AKP seçmeninin yüzde 23'ü MHP'ye, yüzde 18'i Saadet Partisi'ne, yüzde 12'si HAS Parti'ye, yüzde 11'i CHP'ye ve yüzde 4'ü BDP'ye vereceğini söylüyor. CHP seçmenin bu soruya yanıtı yüzde 32 ile MHP, yüzde 10 ile AKP, yüzde 4 ile BDP, yüzde 2 ile SP ve yüzde 1 ile HAS Parti oluyor. MHP seçmenin ikinci parti sıralaması ise şöyle: Yüzde 27 CHP, yüzde 26 AKP, yüzde 7 Saadet Partisi, yüzde 4 Has Parti ve yüzde 1 BDP. BDP seçmenine baktığımız zaman ise yüzde 25'i AKP, yüzde 25'i CHP'yi tercih edeceğini belirtirken, yüzde 6'sı Saadet Partisi, yüzde 2'si Has Parti ve yüzde 1'i MHP diyor.

Ancak seçmene “12 Haziran seçimine kadar oyunuzu vereceğiniz parti değişir mi?” sorusu da yöneltildi. Bu soruya AKP seçmeninin yüzde 84.6'sı, CHP seçmeninin yüzde 89.9'u, MHP seçmeninin yüzde 90.0'ı, kararsız seçmenin yüzde 25.1'i ve toplam seçmenin yüzde 84.1'i “değişmez” yanıtını verdi. Öte yandan, AKP seçmeninin yüzde 15.4'ü, CHP seçmeninin yüzde 10.2'si, MHP seçmeninin yüzde 10.1'i, kararsızların yüzde 74.9'u “değişebilir” dedi. Buna göre, toplam seçmenin yüzde 15.9'u hala oyunun değişebileceği sinyalini veriyor.

İKSara'nın Genel Müdürü Yard. Doç. Dr. Çağdaş Şirin, “Bir başka ifadeyle her 6 seçmenden biri potansiyel olarak oyunu son iki haftada değiştirebileceğini ifade etmektedir” diyerek, kararsızlardaki azalmaya rağmen halen kişilerin tercihlerinden kesin emin olmadıklarına dikkat çekiyor.

Ankete katılan seçmenlere “Bu pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Mayıs başında yüzde 7.5 olan kararsız seçmenlerin oranı yüzde 4.5'in altına indi. İKSara oranın yüzde 5'in altına düşmesi nedeniyle genel sonuçları kararsızları dengeli dağıtmadan okurlara sunduğunu belirtiyor.

İKSara'nın Araştırma Direktörü New York Üniversitesi'nden Doç. Dr. Selçuk Şirin bu verilerin 'MHP ve BDP seçmenlerinin hem CHP, hem de AKP'ye eşit mesafede durması' bakımından önem taşıdığına işaret etti. Doç. Dr. Şirin sonuçlara ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: MHP bu seçimin en beğenilen ikinci partisi. Başka partilere oy veren her 5 seçmenden biri MHP'ye oy verebilir. Her 10 seçmenden biri CHP'ye oy verebilir. SP ve HAS Parti'nin en çok beğenilen ikinci parti sıralamasında ilk sıralarda yer alması dikkate değer' değerlendirmesini yapıyor.

MHP seçmenindeki kaset etkisine kadın erkek oranları olarak baktığımız zaman, MHP'li erkek seçmenlerin yüzde 70'i “etkilemedi”, yüzde 24'ü “olumlu etkiledi”, yüzde 6'sı ise “olumsuz etkiledi” diyor. Kadın MHP'li seçmenlerin ise yüzde 69'u “etkilemedi”, yüzde 22'si “olumlu etkiledi”, yüzde 9'u ise “olumsuz etkiledi” görüşünü dile getiriyor.

MHP'yi sarsan kaset İKSara'nın anketinde önemli yer tuttu. Seçmene MHP yöneticileri hakkında çıkartılan kasetlere ilişkin ne kadar bilgi sahibi oldukları soruldu. Seçmenlerin yüzde 14'ü konu ile ilgili “çok bilgi sahibi olduğunu'” söylerken, yüzde 47'si “az bilgi sahibiyim”, yüzde 39'u ise “bilmiyorum' yanıtını verdi. Kasetlerden en habersiz kesim yüzde 43 oranında “bilmiyorum” diyen AKP tabanı. Bununla beraber, “çok bilgi sahibiyim” diyenlerde şampiyonluğu yüzde 30 ile MHP seçmeni göğüslüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...