''Kaset komplosunu İstihbarat C Şubesi planladı''

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı eski MHP'li milletvekillerine yönelik kaset komplosu soruşturmasında yeni ayrıntılar ortaya çıktı. İddiaya göre kaset komplosunu İstihbarat C Şubesi planladı. Ekibin başında ise Hrant Dink cinayeti davasında tutuklu emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer vardı.

Haberler - NTV Haber 04.08.2016 - 09:56 | Son Güncelleme : 04.08.2016 - 11:24

''Kaset komplosunu İstihbarat C Şubesi planladı''
CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile eski MHP'lilere yönelik kaset komplosu soruşturmasında yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor.

İddiaya göre, komplo İstihbarat Dairesi’nin C Şubesi’nde planlandı ve kontrol Hrant Dink cinayeti davasında tutuklu Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer'deydi.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre komplo "Emniyet imamı" olarak nitelendirilen "Kozanlı Ömer" lakaplı Osman Hilmi Özdil'in kayda alınacak siyasilerin isim listesini emniyet istihbarata vermesiyle başladı.

Bunun üzerine C Şubesi’nin kurucusu ve başındaki isim Ali Fuat Yılmazer listedeki isimler üzerinden harekete geçti.

Belirlenen adreslere çilingir yardımıyla giren istihbarat çalışanları, evdeki saksılar, televizyonlar ve elbise dolaplarına harekete duyarlı ve uzaktan kontrol edilebilen kameralar yerleştirdi.

Siyasileri yakından takip eden istihbarat polisleri, siyasilerin evden ayrılmalarının ardından yeniden eve girerek kayıtları aldı.

Polislerin kayıtları, "Emniyet imamı'' Osman Hilmi Özdil'e teslim ettiği belirlendi. Görüntülerin daha sonra yurtdışı uzantılı IP numaralarından internet sitelerine yüklendiği öğrenildi.

Hürriyet Gazetesi'ne demeç veren Baykal ise soruşturmayı yakından takip ediyor. Komplonun iki boyutu olduğunu belirten Deniz Baykal, ''Bu komployu tatbik edenler var, bir de talimatı verenler. Önemli olan bu komplonun iki boyutuyla aydınlatılmasıdır" dedi.

Daha önceki soruşturmada dosya ile ilgili gizlilik kararı nedeniyle bilgileri alamadığını da hatırlatan Baykal, ''Eğer daha önce alınanlar ve bu kez alınacak ifadeler avukatıma verilirse, ben okuduğumda olayı anlarım ve çözerim" diye konuştu.

Deniz Baykal'ın istifasıyla sonuçlanan kaset komplosuyla ilgili soruşturmada 120 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı.

Gözaltı kararı çıkarılan isimlerin çoğunluğu istihbarat polislerinden oluşuyor.

Sayfa Yükleniyor...