Kaset MHP yönetiminin yarısını biçti

Kaset skandalı MHP yönetiminde deprem etkisi yarattı. İki hafta içinde Bahçeli'nin 9 kurmayı istifa etmek zorunda kaldı.

Haberler 21.05.2011 - 17:13

Kaset MHP yönetiminin yarısını biçti

MHP'ye yapılan ve odağı belli olmayan kaset saldırısı partinin üst yönetiminde büyük bir depreme yol açtı. Bir internet sitesi üzerinden haftalar önce başlayan parti yönetiminin değişmesi için gizli çekimlerle yapılan tehditler bugün 6 genel başkan yardımcısının daha istifası ile bir kez daha gündeme geldi.

Geçen hafta site üzerinden isimleri ve gizli çekimlerin ayrıntıları verilmişti. Söz konusu isimlerle birlikte MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin parti yönetimini Oktay Vural'a bırakması istenmişti.

MHP Lideri bu şantaja boyun eğmemiş ve "Elinizde ne varsa yayınlayın" restini çekmişti. Bu sabah söz konusu isimlerden Mehmet Ekici ile ilgili iki video yayınlandı. İstifa furyası da bu yayının ardından başladı. Partinin önde gelen 6 ismi art arda görevlerinden ve milletvekili adaylıklarından feragat ettiler.

Bugün gelen 4 isimle birlikte Bahçeli'nin 7 genel başkan yardımcısı görevi bırakmış oldu:

- Bülent Didinmez
- Recai Yıldırım
- Metin Çobanoğlu
- Osman Çakır
- Mehmet Ekici
- Deniz Bölükbaşı
- Ümit Şafak


Yine bugün istifa eden iki isim partinin önde gelen isimleri arasında. Cihan Paçacı Genel Sekreter, Mehmet Taytak ise Başkanlık Divanı üyesiydi. Kaset depremi partinin Başkanlık Divanı'nın yarısından fazlasının görevi bırakmasına neden oldu.

Daha önce de MHP İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçu istifa etmişti.

Bu sabah ilk istifa Mehmet Ekici'nin gizli çekiminin internette yayınlanmasının ardından geldi.  MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Osman Çakır görevi bıraktığını duyurdu. Çakır, yaptığı yazılı açıklamada, "Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinden ve Parti üyeliğinden, Samsun Milletvekili Adaylığından istifa ettim" ifadelerini kullandı.

İKİNCİ İSTİFA EKİCİ'DEN
İkinci istifa MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici'den geldi. Ekici, partideki görevlerinden, parti üyeliğinden ve Yozgat milletvekili adaylığından istifa ettiğini açıkladı.

Ekici, yaptığı yazılı açıklamada, ''Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinden ve Parti üyeliğinden, Yozgat Milletvekili Adaylığından istifa ediyorum. Milletimden özür diliyorum. Savaşım şimdi başladı'' ifadelerini kullandı.

Üçüncü istifa eden ise MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı oldu. Paçacı, partideki görevlerinden, parti üyeliğinden ve Ankara milletvekili adaylığından istifa ettiğini açıkladı.

Paçacı, yaptığı yazılı açıklamada, ''Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreterliği, Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinden ve Parti üyeliğinden, Ankara Milletvekili adaylığından istifa ediyorum'' ifadelerini kullandı. Paçacı'nın ardından Ümit Şafak ve Mehmet Taytak da istifasını açıkladı.

6 KASET 6 İSTİFA
Son istifa da MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Bölükbaşı'ndan geldi. Bölükbaşı partideki görevlerinden ve Ankara milletvekili adaylığından istifa ettiğini açıkladı.

MHP'nin siyasi varlığına kastetmeyi amaçlayan bir internet sitesinde şahsını da hedef alan iddiaların yeraldığını bildiren Bölükbaşı, ''Bu iftira ve tehditlerle ilgili olarak adli makamlar soruşturma başlatmıştır. 12 Haziran 2011 seçimlerine gidilen süreçte bu tezgah ve sahte suçlamalar vesilesiyle MHP'ye zarar verecek tartışmalara hiçbir şekilde yer bırakmamak düşüncesiyle Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerimden ve milletvekili adaylığından istifa etmiş bulunuyorum. Bu çirkin siyasi tezgahın arkasındaki yurtiçi ve yurtdışı karanlık yüzler sürmekte olan adli soruşturmada ortaya çıkacaktır." dedi.

Bülent Didinmez, Recai Yıldırım ve Metin Çobanoğlu daha önce istifa etmişti.

Sayfa Yükleniyor...