Kaşıkçı soruşturmasında son durum (Su kuyusunda arama bekleniyor)

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili soruşturması sürüyor. Başsavcılık, şu ana kadar Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli 38 kişinin tanık sıfatıyla ifadesine başvurdu. Ancak o ifadelerden henüz cinayeti aydınlatacak bir ipucu çıkmadı. Polisin de araştırması devam ediyor. Bu kapsamda başkonsolosluk konutundaki su kuyusunun aranması bekleniyor.

NTV Haber 26.10.2018 - 02:03

Kaşıkçı soruşturmasında son durum (Su kuyusunda arama bekleniyor)

2 Ekim'de konsolosluk binasına giren Cemal Kaşıkçı, personel tarafından farkedildi mi? İnfaz timi veya şüpheli bir kişi göze çarptı mı? Çalışanlar iddia edildiği gibi o gün eve erken mi gönderildi?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bu soruların yanıtını arıyor. Soruşturma kapsamında 38 konsolosluk görevlisi tanık sıfatıyla ifade verdi. İfade verenler Kaşıkçı veya infaz timinden kimseyi görmediklerini, konsolosun bulunduğu alana girme yetkilerinin de olmadığını söyledi. O gün eve erken gönderildikleri iddiasını da yalanladılar. Diğer konsolosluk çalışanlarının ifade işlemleri sürecek.

Bu arada Suudi Arabistan'a dönen Başkonsolos El Uteybi'nin konutunda bir araştırma daha yapılması bekleniyor. Polis, geçen hafta konutta saatler süren bir inceleme yapmış, sadece su kuyusu aranamamıştı.
İlk arama sırasında Suudi yetkililerin "Arama listesinde itfaiye yoktu" denilerek, kuyunun aranmasına izin verilmediği ortaya çıktı.

Polis ekipleri kuyudan incelenmek üzere bir su örneği aldı. Kuyuda birikmiş olabilecek metan gazi riski nedeniyle uzman itfaiye ekipleriyle daha ayrıntılı bir araştırma yapılması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...