Katarakt ameliyatı sonrası kör oldu

Antalya'da Manavgat Devlet Hastanesi’nde aynı gün katarakt ameliyatı olan 8 hastadan 3'ü enfeksiyon kaptı.

NTV Haber 11.01.2010 - 17:49

Manavgat Devlet Hastanesi'nde 22 Aralık'ta katarakt ameliyatı olan 8 hastadan 3'ü rahatsızlandı, biri enfeksiyon nedeniyle gözünü kaybetti.

Ameliyattan sonra şiddetli ağrı şikayetiyle hastaneye başvuran Mustafa Güler, Mehmet Yalçın ve Mahmut Kılınç Antalya'da Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi.

İncelemede hastaların enfeksiyon kaptığı belirlendi. Mahmut Kılınç'ın gözü kurtarılamadı.

Konuyla ilgili konuşan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Cemil Apaydın, “Bir hastada gözdeki enfeksiyon durumu bir hayli ağırdı kurtarılması mümkün olmadı ve göz alınmak zorunda kaldı. Diğer iki hasta medikal tedavilerle kontrol altında. Bir tanesinin görme kaybı olacağını düşünüyoruz” dedi.

Mehmet Yalçın ve Mustafa Güler için de durum parlak değil.

Mehmet Yalçın yaşadıklarını, “Akşam oldu eve vardık o gece yatamadım sancısından. Sabahlara kadar yatamadım. Doktor ‘açma’ dedi, ‘cuma günü de Alanya Devlet Hastanesi’nde kontrolünü yaptır’ dedi. Cuma günü Alanya'ya vardığımda ‘mikrop kapmış gözlerin senin’ dediler” diyerek anlattı.

Mustafa Güler de, “Ameliyathanede mikrop olduğu için katarakt ameliyatı sonrası biz bunun farkına vardık. Ameliyathaneye girdiğimde de farkettim bunu. Nasıl farkettiniz derseniz, ameliyatta kulanılacak aletlerle ordaki çalışan personel oyuncak gibi oynuyordu, pişti kağıdı gibi ordan oraya atıyordu” ifadesini kullandı.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı, Manavgat Devlet Hastanesi'nin dezenfektesinin daha dikkatli yapılması için Antalya Sağlık İl Müdürlüğü'ne uyarı yazısı yazdı. Sağlık Müdürlüğü olayı araştırıyor.

Antalya İl Sağlık Müdürü İbrahim Çetin de, “Enfeksiyon sıkıntısı hastanede mevcut gözükmüyor. Konunun detaylı incelenmesi için, hastanın mağduriyeti var mı varsa anlamak için, mağduriyetin giderilmesi için inceleme yapılması gerekiyor. Muhakkik tayin ettik. O raporun sonucuna göre gereken işlemleri yapıcaz” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...