Katili kamera görüntüleri yakalattı

İzmir’de 3 kişiyi öldüren Hamdi Ayri, polisin 76 güvenlik kamerasını tek tek incelemesi sonucu, giydiği fosforlu mont sayesinde yakalandı.

Haberler 29.04.2010 - 09:19

İzmir’de 3 gece, 3 kişiyi birer gün arayla kafalarından vurarak öldüren ‘seri katil’ şüphelisi Hamdi Ayri, dün sabaha karşı Bodrum’da yakalandı. Ayri’yi cinayet sırasında giydiği fosforlu siyah montu ele verdi. Öldürdüğü kişileri tanımadığını ve para için cinayetleri işlediğini söyleyen Ayri’nin, herhangi bir suç kaydı olmadığı, adına kesilmiş trafik cezası dahi bulunmadığı belirlendi.

Cinayetlerden sonra 350 uzman polisle katilin peşine düşen İzmir Emniyeti, önce 20-30 yaşlarında 1.70 boylarındaki katilin profile uygun 1610 kişiyi inceledi, ancak sonuca ulaşamadı.

27 Nisan sabahı Konak’ta Mustafa Has’ın öldürülmesinin ardından polis bu kez çevredeki işyerlerine ait 76 güvenlik kamerasını incelemeye aldı. Kayıtlardan birinde, Has’ın öldürüldüğü saat 05.25’ten 5 dakika sonra kaldırımda yürüyen ve elinde siyah poşet bulunan bir kişinin, polis aracını görünce kafasını çevirdiği fark edildi.

Kamera kaydında yüzü görünmeyen Ayri’nin giydiği montun kolları ve eteklerinde fosfor vardı ve bu kameraya yansıyordu. Polis hemen diğer cinayetlerin işlendiği Balçova’daki kamera kayıtlarına baktı. İki cinayetin işlendiği mahalledeki kamera kayıtlarına da fosforlu mont giyen bir kişi vardı.

İncemeler sonucu 40 ayrı kamera görüntüsü elde edildi. Bu görüntülerden altısında zanlı teşhis edildi.

Son cinayetten birkaç saat sonra Konak’ta ikinci el cep telefonu satılan bir mağazanın güvenlik kamerasında aynı montu giyen birinin telefon sattığını belirleyen polis işyerine gitti.

DAHA ÖNCE ÜNİVERSİTELİYİ BIÇAKLAMIŞ
Ayri'nin Asayiş Şube Müdürlüğü'nde gözaltında tutulduğu sırada, daha önce meydana gelen bir olayla bağlantısını araştıran ekipler, Balçova Fevzi Çakmak Mahallesi'nde bir kişinin bıçaklı saldırısına uğrayan üniversite öğrencisi D.B'yi, Bozyaka'daki hizmet binasına çağırdı.

D.B, 9 Ocak gecesi saat 00.15 sıralarında otobüsten inip, evine doğru giderken bir kişinin saldırısına uğradığını anlatarak, bıçakla sağ kolu ile sol elini yaralayan kişinin Hamdi Ayri olduğunu teşhis etti.

Ayri'nin benzer başka olaylara karışmış olabileceği ihtimaline karşı, diğer illerdeki faili meçhul gasp ve cinayet olaylarının araştırılmasına başlandığı bildirildi.

TANIK TRAVESTİ EŞGALİNİ VERDİ
Bu arada ‘Azra’ takma adlı travesti Mustafa Has’ın öldürülmesinin ardından başka bir travesti polise gidip şüpheliyle ilgili önemli bilgiler verdi. Kimliği gizli tutulan bu travesti aynı gece şüphelinin kendisiyle birlikte olmak için pazarlık yaptığını, ancak son anda anlaşamayıp kendisinin hızla oradan uzaklaştığını söyledi.

Tanık travesti, şüpheli Hamdi Ayri’nin daha sonra ‘Azra’ takma adlı Mustafa Has’la birlikte olduğunu söyleyerek, ayrıntılı eşkâl bilgileri verdi.

ÖZEL EKİP KURULDU
Ayri’nin yakalanmasıyla ilgili ayrıntılar da netleşmeye başladı. İkinci cinayetin ardından eldeki bulguların seri katili işaret etmesiyle Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz’ın emriyle özel ekip oluşturdu. Ekibin başına Asayiş Şube Müdürü Şerafettin Aslan getirildi, yanına Şube Müdür yardımcısı Derya Kılıç, Cinayet Büro Amiri Levent Binici, Huzur Timi Amiri Serkan Ergüzel verildi.

Bu ekibin yönetiminde Cinayet Bürosu’nun 52 kişilik tüm personeli, diğer bürolardan uzmanların da katılımıyla 76 kişilik özel ekip kuruldu. Bu ekibe 300 kişilik başka bir ekip de destek verdi.

Emniyette tüm izinler kaldırıldı. Yaklaşık 1000 kişinin ifadesini aldı, yetinmeyip cezaevinden son bir ayda çıkan 470 kişiye ulaşan yetkililer onları sorguladı.

Sayfa Yükleniyor...