‘Katille birlikte yürüdüm’

İzmir'deki seri cinayetlerde hayatını kaybeden 3 kişiden biri olan Mustafa Has'ın arkadaşı Kazım T, zanlının elinden kurtulduğunu belirtti.

Haberler - Anadolu Ajansı 29.04.2010 - 11:07

İzmir’de öldürülen 3 kişiden biri olan Mustafa Has'ın arkadaşı Kazım T, Bozyaka'daki Asayiş Şube Müdürlüğü’ne gelerek, cinayet bürosunda zanlı Hamdi Ayri'yi teşhis etti.

İfadesi alınan Kazım T, Mustafa Has'ın öldürülmesinden önce Alsancak Ege Palas Oteli önünde zanlının yanına geldiğini, yaklaşık yarım saat zanlıyla Konak yönüne doğru yürüdüklerini söyledi.

Kendisini restoran sahibi olarak tanıtan Ayri'nin rahat bir tavrı olduğunu kaydeden Kazım T, ''O gün karşılaştığımız polisler 'Dikkat edin seri katil var' diye bizi uyarmıştı. Ayri'nin polislerden korktuğunu ve arabasının arka sokakta olduğunu söyleyerek beni ıssız yere götürmek istemesinden şüphelendim. Kendisine bazı sorular sordum, net cevaplar vermeyince tedirgin oldum ve yanından ayrılarak taksiyle uzaklaştım'' dedi.

Ayri'nin yanından ayrılmasından birkaç saat sonra arkadaşı Mustafa Has'ın öldürüldüğü haberini aldığını ve zanlının yanına gelen kişi olduğundan tereddüt duymadığını ifade eden Kazım T, şöyle konuştu:

''Hemen polisi arayarak yaşadığım olayı anlattım. Cinayet ekipleri kısa sürede yanıma gelerek bilgi aldı. MOBESE olmadığı için, geçtiğimiz güzergahı polise gösterip hangi iş yerlerinde güvenlik kamerası olduğunu tespit ettik hatta görüntüleri birlikte izledik. Ayri'nin net görüntüsü çıkmamıştı, bunun üzerine robot resmini çizdirdim.

Polislerin bize 'Katil var' uyarısı beni ölümden kurtardı. Yaşıyorsam polisin sayesinde, uyarı yapan ekibe teşekkür ediyorum. Tahmin ediyorum ki benden sonra Mustafa Has'ın otomobiline bindi ve silah tehdidiyle Kemeraltı'na götürüp öldürdü. Olay nedeniyle çok üzüldüm, korkudan hiç uyumadım. Emniyette 6 kişinin içinde zanlıyı tanıdım, teşhis sırasında da korktum. Yüzüne baktığım kişi az daha katilim olacaktı.''

Arkadaşının ve 2 suçsuz insanın bu kişi tarafından öldürüldüğünü belirten Kazım T, şunları söyledi;

''Başkaları da öldürülebilirdi. Travesti olabilirim ama önce insanım, üzerime düşen vatandaşlık görevimi yaptım. Umarım herkes böyle duyarlı olur. İzmirliler artık rahat uyusun. Ayrıca bizleri kötü biliyorlar. Bizler çalışma imkanlarımızın darlığı nedeniyle 3 kuruş için bu tür insanlarla karşı karşıya kalıyoruz. Evlerimiz kapatılıyor, hor görülüyoruz. Bize ceza yazmak yerine çalışabileceğimiz daha uygun iş ortamları yaratılmasını istiyoruz.''

KIZININ KATİLİYLE KARŞILAŞTI
Balçova’da berberlik yapan Abdurrahman Kuktay, Ayri’nin (ilk cinayeti işlediği gün) pazar günü saat 19.00 sıralarında dükkânına gelip saçlarını kestirdiğini söyledi. Kuktay, bu sırada öldürdüğü bankacı Esra Yaşar’ın babasının da dükkâna geldiğini belirterek, “Öldürülen bankacının babası cenaze için gelmişti. Bizim dükkânda tıraş oldu. Hamdi Ayri de tıraş olmaya geldi. Peş peşe tıraş oldular, hatta karşılaştılar” dedi.

Sayfa Yükleniyor...