Katliam kurbanları sivil şehit kapsamına alınacak

Ankara'daki saldırıda hayatını kaybedenler sivil şehit kapsamına alınacak, ailelerine tazminat ve maaş ödemesi yapılacak. CHP, rakamların yükseltilmesi için kanun teklifi verdi.

saldırı-ankara-11-10-15.jpg

Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yaralananlara tazminat ödenecek ve maaş bağlanacak. Sivil şehitlerin mirasçılarına 29 bin lira ödenecek. Ailelerine de aylık 789 lira maaş bağlanacak. Saldırı nedeniyle engelli kalanlara 2 bin 326 TL’den 41 bin 874 TL’ye kadar tazminat ödenecek.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Bu olayda (Ankara'daki terör saldırısı) hayatını kaybeden vatandaşlarımız için de elbette bu kanunla ilgili birtakım haklar verilecek ve adımlar atılacak. Bunu, birilerinin de yanlış birtakım yerlere çekmesi de doğru olmaz" dedi.

CHP'DEN MECLİS'E KANUN TEKLİFİ

CHP de bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına tanınan hakların iyileştirilmesi için Meclis'e kanun teklifi sundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Hazırladığımız teklif; 'Terörle mücadele kanunu kapsamında tanınan istihdam hakkının genişletilmesi'ni amaçlıyor. Terör ve terörle mücadele kanununda terör mağdurlarına bağlanan aylık 800 TL'lik paranın üç katına çıkarılarak 2 bin 400 tl olmasını, 29 bin olan tazminatın da yine üç katına çıkarılarak 87 bin olmasını talep ediyoruz" dedi.

Özel, kanun teklifinin Meclis'te biran önce ele alınmasını sağlamak için üç partinin grup başkanvekiliyle temas kuracaklarını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...