Kavaf Bilge köyünden dünyaya seslendi

Mardin'de 44 kişinin öldürüldüğü Bilge köyünü ziyaret eden Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Alman heyetinin koruculuk ve insan hakları ihlalleriyle ilgili sorusuna, "Başkalarının endişelenmesine gerek yok" yanıtını verdi.

NTV Haber 13.05.2009 - 20:23

44 kişinin öldürüldüğü Bilge köyünün son konuğu, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'tı.

Köyde yaklaşık 2 saat kalan Kavaf, yakınlarını kaybeden köylülerle görüştü.

Anne ve babalarını kaybeden çocuklarla da sohbet eden Bakan Kavaf, saldırıdan yaralı kurtulan 3 yaşındaki Medine Çelebi'yle de yakından ilgilendi.

Saldırının mağdurlarından lise öğrencisi Murat Çelebi ile de bir süre sohbet eden Bakan Kavaf, köydeki rehabilitasyon çalışmalarına da katıldı.

Kavaf, “Kış şartlarında çocukların okulunun köye taşınması konusunda talep vardı. Bunu en kısa sürede hayata geçiriceğiz. Okulu köye yakın bir yere taşıyacağı” dedi.)

Yetim ve öksüz kalan çocuklar için yoğun talep aldıklarını söyleyen Kavaf,ü “Çocukların eğitimlerini üstlenmek ve meslek sahibi olmadıkları için sorumluluk almak isteyen çok sayıda kişi var ancak akrabaları çocukların sorumluluğunu üstlendi. Çocukların burada yaşamalarını istiyorlar. İstekleri değişirse biz devereye gireceğiz” dedi.

"KİMSE ENDİŞELENMESİN"
Basın toplantısını katılan Alman heyet, Bakan Kavaf'a koruculuk sistemi ve insan hakları ihlalleriyle ilgili bir soru yöneltti. Bakanın bu soruya yanıtı, ”Sivil toplum kuruluşlarının yardımlarına açığız ama TC kendi vatandaşlarının kendi güvenliğini sağlayacak güce ve hakimiyete sahiptir. Bunun için başkalarının endişelenmesine gerek yok” şeklinde oldu.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan alt komisyonun üyeleri, Bilge köyünde saldırının düzenlendiği evde incelemede bulundu.

Saldırıyı araştırmak üzere Mardin'in Mazıdağı İlçesine bağlı Bilge Köyünde inceleme yapan TBMM İnsan hakları Komisyonu Başkanı AK Parti Mersin Milletvekili Zafer Üskül başkanlığındaki komisyon, 44 kişinin yaşamını yitirdiği Cemil Çelebi'nin evinde inceleme yaptı, olayda yaralı kurtulan Murat Çelebi ile görüştü.

Murat Çelebi, komisyon üyelerine olayın ardından korucu olan yakınlarını telefon ile arayıp, yardım istediğini belirterek, ''Yaralı olduğum için beni hastaneye götürdüler. Olaydan sonra jandarmanın ne kadar süre sonra köye geldiğini bilmiyorum'' dedi.

Komisyon üyeleri, saldırıda yaşamını yitiren imam Kazım Ozan'ın evini inceledikten sonra, Şeyhan Özel Tip Jandarma Karakolu'nda askeri yetkililerle bir süre basına kapalı görüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...