Kavakçı: Kimse bir şey kaybetmedi

1999 yılında milletvekili seçilmesine rağmen başörtüsü nedeniyle yemin ettirilmeyen Merve Kavakçı, başörtülü milletvekilleriyle ilgili ilk kez konuştu. Kavakçı, "Kimse bir şey kaybetmedi,toplum olarak çok şeyi tekrar kazandık" dedi.

Anadolu Ajansı 31.10.2013 - 22:08

Kavakçı: Kimse bir şey kaybetmedi

Fazilet Partisi'nden 1999'da milletvekili seçilen ancak TBMM'de yemin ettirilmeyen Merve Kavakçı İslam, "Türkiye'de başörtüsü sorunu açısından Hak gelmiş, batıl zail olmuştur" dedi.


Kavakçı, 4 milletvekilinin başörtüsüyle TBMM Genel Kurulu'na katılmasıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, bunun ülkenin insan hakları süreci açısından önemli bir adım olduğunu söyledi.

"Türkiye'de başörtüsü sorunu açısından Hak gelmiş, batıl zail olmuştur" diyen Kavakçı, başını örtme kararı alan milletvekillerini tebrik ettiğini ifade etti.

Kavakçı, şunları kaydetti:

"On yıllardır yasaklı durumunda olan insanların, aslında son derece doğal olarak bir insan hakkını kullanmaları yani başörtüleriyle meclise girmeleri sonucunda hiç kimse bir şey kaybetmedi ancak toplum olarak çok şeyi tekrar kazandık.

Ancak Turkiye'nin insan hakları sorunu bununla bitmemiştir. Diğer alanlarda da hızlı adımlar atılmalı ve herkesin inandığı gibi yaşamasını güvence altına alacak bir anayasa ve mevzuat değişikliği hızla sağlanmalıdır."

'ÇÖZÜM HIZLANDIRILMALI'
Başörtülülerin bundan sonra bu ihlallerin daha yakın takipçisi olması ve toplumun vicdanı olmak görevini de üstlenmesi gerektiğini vurgulayan Kavakçı, şöyle devam etti:

"Atılan bu büyük ve çok olumlu adım, başörtüsü sorununun yargı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyette de çözümünü hızlandırmalıdır.

Başörtüsü, insanlara bakışımızda, bir değişken olmaktan çıkana dek bu tutum sürdürülmelidir.

Bu konuda büyük emekleri geçen Şule Yüksel Şenler gibi büyüklerimiz ve çocuk yaşta bu işin mücadelesini yapmak zorunda bırakılan evlatlarımızdan çok şey öğrendik.

Bu hakkımızı titizce koruyacağız."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...