İlişkili Haberler

Hollanda ile yaşanan krizin ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul'a geldi.

Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile birlikte Atatürk Havalimanı'nda kameraların karşısına geçti.

Yaşanan kriz ile ilgili açıklama yapan Albayrak, "Bunu dünya özelinde değerlendirmek lazım. Hollanda için utanç geçesi yaşandı. Uluslararası teammüllere hukuka uygun ne varsa ayaklar altında alındı. Hollanda büyük bir yanlışın içine girmiştir. Diplomasi açısından birçok meslektaşımızla görüştük. Birçoğu kendi hükümetlerini eleştirdi. Bu Avrupalı meslektaşlarımız bunu kamuoyu önünde açıklamaktan endişe, kaygı ve korku duyuyor. Bu çok ağırdır, geçmiş olsun diyorum. Bu yaşanan olay, 16 Nisan’daki referandumun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Albayrak, "Türkiye büyük ve güçlü bir devlettir. Uluslararası hukuk ve demokratik hakları içerisinde her türlü gereğini yerine getirecektir, yapacaktır. Bundan hiçbir şekilde hem Türkiye hem yurt dışındaki vatandaşlarımızın şüphesi olmasın" dedi.

KAYA: ÇOK ACI BİR GECE YAŞADIK

Olay anlarını anlatan Fatma Betül Sayan Kaya, ise şöyle konuştu:

"Ben konsoloslukta Türkiye Cumhuriyeti topraklarında referandumu anlatmak için gittim. Hollanda’nın iç işlerine katılmak gibi bir niyetimiz yok. Durdurulduk, konsolosluk binasına girmemiz istenmedi. Konsolosun binadan çıkarak yanımaza gelmesine izin verilmedi. Polisler etten duvar ördü. Çok gayriinsani, gayriahlaki bir muameleyle karşı karşıya kaldık. Demokrasiden, özgürlüklerden, ifade özgürlüğünden bahseden Hollanda'da gerçekten çok acı bir gece yaşadık.

"ÇOK KABA VE SERT MUAMELE GÖRDÜK"

Bizim maslahatgüzarımız, büyükelçi düzeyinde sayılan maslahatgüzarımız, gözaltına alındı. Benim koruma arkadaşlarım, danışmanım, 5 kişilik ekibim gözaltına alındı. Biz de araçtan çıkarılarak Hollandalı polisler eşliğinde Almanya sınırındaki polis merkezine götürüldük ve orada 1,5 saat polis merkezinde bekletildik. Çok kaba ve sert bir muameleye maruz kaldık. Çok çirkin. 8 Mart’tan üç gün sonra böyle bir olayı yaşamak trajikomik. Hollanda'da tüm özgürlükler askıdaydı.

Bakan arkadaşlarımızın programlarını iptal ediyorlar biliyorsunuz. Bu tavrın gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu antidemokratik bir uygulama. Bizler oraya vatandaşlarımızla buluşmaya ve yeni hükümet sistemi neler getirecek, bunu anlatmak için gidiyoruz. Tamamen ifade özgürlüğü, toplanma hakkı, bunların hepsi ayaklar altına alındı. Hollanda'da dün gece tüm özgürlükler askıdaydı. Orada bizimle buluşmak üzere gelen vatandaşlarımıza çok gayriinsani muamelede bulunuldu, üzerlerine atlarla, köpeklerle saldırıldı.

Basın özgürlüğünden sürekli bize söz eden Hollanda, basın mensuplarını da yerlerde sürükleyerek çok kötü muamelede bulundu. Atlarla, köpeklerle basın mensuplarına da saldırıldı. Hollanda'da dün gece aniden OHAL ilan edildi. Bir günde olağanüstü hal ilan edildi.

Bütün bu yaşananları kınıyoruz. Bunun dünya genelinde kınanmasını istiyoruz. En temel ihtiyaçlarımız bile engellendi. Demokrasiye, insan haklarına sığmıyor. Her türlü özgürlüğümüz askıya alındı. Bir ülkenin bakanını sınır dışı ettiler."