Zonguldak Ereğli'deki heyelan gece saat 01.30 sularında Çengelburnu Mahallesi Sahil Bulvarı'nda meydana geldi.

3 gündür aralıksız yağan yağmur nedeniyle yumuşayan toprağın yamaçtan kaymasıyla birlikte heyelan oluştu.

Toprakla birlikte kayan dev kaya parçaları, Zonguldak-İstanbul yoluna kadar inerken, yol kenarındaki 7 katlı Kirazlar Apartmanı'nı da yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

Apartmanın üçüncü katına kadar yükselen toprak ve kaya parçaları, ikinci katta oturan Şenol ailesinin evine de girdi. Odasında uyuyan Orçun Bekir Şenol, içeriye giren kaya parçalarının başına düşmesiyle yaralandı. Yaralanan Orçun Bekir Şenol, annesi Nilgün, babası Ahmet ve kardeşi Oğuz Şenol tarafından evden çıkarıldı.

Heyelan sırasında apartman sanikleri büyük panik ve korku yaşadı. Deprem olduğunu düşünerek yataklarından fırlayan bina sakinleri, panik içinde kendilerini dışarıya attı. Yolun bir şeridinin tamamen kapatan toprak ve kaya parçaları, yol kenarındaki bir otomobilin de kullanılmaz hale gelmesine neden oldu.

Heyelanda yıkılma tehlikesi yaşayan apartman tahliye edilirken, bina sakinleri bir otele yerleştirildi.

'DEPREM OLUYOR SANDIK'
Heyelanda ağabeyi yaralanan Oğuz Şenol, büyük korku yaşadıklarını söyledi. Oğuz Şenol, "Ağabeyim arka taraftaki odasında yatıyordu. Büyük bir gürültü oldu. Biz deprem oluyor zannettik. Abime bakmaya gittiğimde ise kafasına düşen kaya parçası nedeni ile yaralandığını gördüm. Vakit kaybetmeden dışarıya çıkarttık ve hastaneye kaldırdık" dedi.

RAPORA RAĞMEN ÖNLEM ALINMAMIŞ
19 Şubat 2009'da aynı yerde meydana gelen heyelanda iki apartman hasar görmüştü. Apartman sakinleri uzun süre yakınlarının yanında kalmıştı.

Jeoloji Mühendisleri Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası'nın hazırladığı raporlarda, heyelanın tekrarlayabileceği ve olası bir heyelanda Sahil Bulvarı'ndaki binalar ile ana yolun tehdit altında bulunduğu belirtiliyor.