Washington Üniversitesi astronomlarından Rory Barnes’a göre bu durum, gezegenlerin, yıldızlarının çekim gücü ile zamanla bu dev cisimlere yaklaşabileceği ve kendileri tarafından yutulabileceği yönündeki teori ile açıklanabiliyor.

Bilgisayar modellerinin gezegenlerin bulunması gerektiğini gösterdiği bölgelerin boş olduğunu ifade eden araştırmacılar, parlak yıldıza oldukça yakın bir yörünge izleyen ve yıldızın önünden geçen bu gezegenlerin gözlemlenmesinin kolay olduğunu ve gözden kaçırılamayacağını da ekliyorlar.

Yıldız ve gezegenin birbirlerine çekim uygulamaya başlaması sonucunda yıldızın gaz yüzeyinde meydana gelen dalgalar, hem yüzeyi bozuyor, hem de gezegenin hızlı biçimde yıldıza çekilmesine neden oluyor. Yazar Brian Jackson’ın söylediğine göre, “Yüzeydeki dalgasal bozulma ne kadar büyük olursa, gezegen de o kadar hızlı çekiliyor.”

Araştırmacılar, çalışmalarını, NASA’nın yeni keşfettiği gezegen bilgileriyle de güncelleyerek bir yıldızın gezegenleri nasıl yok edebileceği ve çekim gücünün yörüngeleri nasıl etkilediği hakkında yeni bilgilere ulaşılabileceğini düşünüyorlar.

http://www.sciencedaily.com/releases/2009/04/090427193242.htm